Sözünü hiç sakınmadı... Türk siyasetinin mücadeleci ismi: Kamer Genç

Eski TBMM Başkanvekili ve eski Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 5'üncü yıl dönümünde, Tunceli'nin Nazımiye ilçesindeki mezarı başında anıldı. Türk siyasetinin en renkli simalarından olan, sözünü hiç sakınmayan Genç’in FETÖ konusunda yaptığı uyarılar bugün de güncelliğini koruyor.

Sözünü hiç sakınmadı... Türk siyasetinin mücadeleci ismi: Kamer Genç
Sözünü hiç sakınmadı... Türk siyasetinin mücadeleci ismi: Kamer Genç

Eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 5. yılında mezarı başında anıldı.

Kamer Genç'in doğum yeri olan Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan köyündeki aile mezarlığında düzenlenen anma programında, saygı duruşunda bulunulması ve Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, mesajı okundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, programda yaptığı konuşmada, 2016'da yaşamını yitiren Genç'i minnet ve özlemle andığını söyledi.

Genç'in eşi Sevim Genç de anma etkinliğine katılan herkese teşekkür ederek, eşini seven çok sayıda insanın olduğunu ve yapılan konuşmaların kendisini çok duygulandırdığını dile getirdi.

Anma etkinliğine, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, CHP Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, partililer ve vatandaşlar katıldı.

KAMER GENÇ KİMDİR? 

Kamer Genç 23 Şubat 1940 yılında Tunceli Nazimiye ilçesi Ramazanköyü’nde doğdu. 18, 19. dönem SHP, 20. ve 21. dönem DYP, 23. ve 24. dönem CHP Tunceli TBMM milletvekilidir.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamer Genç’in babası Ali Genç yazları İstanbul Silahtarağa’da amelelik yapmaktaydı. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. 1960’ta Ankara’da Maliye Okulu’na yatılı olarak girdi. Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi’nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu’na geri döndü. Bir yandan da babasının yanında çalışıyordu. Bu dönemde kardeşi Hıdır kızamık hastalığından yaşamını yitirdi. 1966’da Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni (Şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi. Okulla birlikte Maliye Bakanlığı’nda staj da yaptı ve Bingöl’e vergi kontrol memuru olarak atandı.

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazandı. 1974-1976 yılları arasında Paris’te bulundu. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerini yaptı. Danıştay’daki görevi 12 Eylül’ün ardından son bulan Genç, 1981 yılında Tunceli’den Danışma Meclisi Üyeliği’ne ve Başkanlık Divanı kâtip üyeliğine seçildi.

1983’te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte Kamer Genç siyaseti sürdürme kararı alarak, Tunceli’den bağımsız milletvekili adayı olmaya karar verdi. Ama Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edildi. 1983-1987’de mali müşavirlik yaptı. Ardından 4 dönem milletvekili seçildi. 1993’ten 1995’e kadar, 1996’dan 1999’a kadar ve 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği yaptı. Ardından 2002 seçimlerinde DYP’nin barajın altında kalması dolayısıyla milletvekili seçilemedi. 2007 şeçimlerine bağımsız olarak katılıp milletvekili seçilmiştir. 1 Haziran 2010 tarihi ile birlikte eski partisi CHP’ye geri dönmüştür.

1966’da Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönerek, ilkokuldan beri tanıdığı ve Tunceli Lisesi’nde beraber okuduğu Sevim Genç’i ailesinden istetti; Sevim Genç’in babası durumu olumsuz karşıladı. Ankara Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Genç, babasının olumsuz görüşlerine karşın Kamer Genç’in evlilik teklifini kabul etti. 1967 yılında evlendiler. Seçkin ve Seçil isimli iki çocukları oldu. İyi düzeyde Fransızca bilmekteydi.

2015 yılında bir süre pankreas kanseri tedavisi gören Tunceli eski milletvekili Kamer Genç 22 Ocak 2016 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi vasiyeti sebebiyle Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı Ramazanköy’de Türk Bayrağına sarılarak defnedildi. 

FETÖ TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKMİŞTİ 

Türk siyasetinin en renkli simalarındandı. 6 dönem milletvekilliği boyunca Meclis'in en aktif isimlerinden biri oldu. Sözünü hiç sakınmadı. Genç Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmalarda yıllar önce FETÖ tehlikesine dikkat çekmişti. 

‘ATATÜRK OLMASAYDI NE OLURDU?’

Genç, PKK açılımı ve FETÖ ile iş birliğinin yapıldığı dönemde AKP’ye Atatürk’ün karşısında yer almama konusunda da uyarılar yapmıştı.