Spor zirvesinden karar çıktı: Ligler ertelendi!

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda liglerin ertelendiğini açıkladı.

Spor zirvesinden karar çıktı: Ligler ertelendi!

Gençlik ve Spor Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ankara’da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil ile bir araya geldi.

Koronavirüse karşı spor dünyasında alınacak tedbirlerin ele alındığı görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen Bakan Kasapoğlu “Liglerin ertelenmesine karar verdik” dedi.

Kasapoğlu şöyle konuştu:

“Bugün futbol, Voleybol, basketbol federasyonlarımız ve Kulüpler Birliği başkanlarımızla yaptığımız toplantıda liglerimiz için erteleme kararı verdik. Umarım bu süreci daha iyi geçirir ve güçlenerek çıkarız.

Erteleme süresi boyunca sporcularımızın sağlığı bizim için çok önemli. Bunlar için gereken tedbirleri almak durumundayız. Yabancı sporcuların yurt dışı konularına hassasiyet gerekiyor. Başkanlarımızla bunu konuştuk. 14 gün karantina süreçlerini ciddi şekilde takip edeceklerini söylediler.”

MAÇLAR NE ZAMAN OYNANACAK?

TFF Başkanı Nihat Özdemir ise ”Lig erteleme tarihini yapacağımız çalışmalar sonrası belirleyeceğiz” dedi.

Nihat Özdemir’in konuşması şöyle:

“Sayın bakanımızın daveti üzerine üç federasyon başkanımız ve Kulüpler Birliği Başkanımız Türk sporuna yön verecek kararlar aldık. Bakanımızın da açıkladığı gibi futbol, basketbol ve voleybol liglerini erteledik. Tarih olarak yapacağımız çalışmalardan sonra belli olacak. Bundan sonra liglerimizin kulüpler birliği vakıflarıyla çalışma yapıp takvim hazırlayacağız. Hedefimiz en kısa süre içinde liglerimizin başlaması, hem de seyircili şekilde başlaması. Umarım ülkemizde bu durum olumlu seyreder ve kısa sürede döneriz.”

HİDAYET TÜRKOĞLU: KARAR BİZİ MUTLU ETTİ

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ise “Erteleme kararından sonra bizim işimiz daha farklı olacaktır. Kulüplerden isteklerimiz olacak. Bu süreçte tedbiri elden bırakmamalılar.” sözlerini kullandı.

Hidayet Türkoğlu, ”Bizi burada misafir edip anlatmak istediklerimizi dinleyen ve camiaların beklediği kararın alınması bizleri mutlu etti. Sağlık dediğimizde devlet olarak atılmış bütün kararların sporcular ve spor kulüpleri adına atılmış olması bizi mutlu etti. Dünya ve ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçte sporcularımızın endişelerini bakanımıza iletiyorduk. Kendileri ile istişare içerisindeydik. Devlet kurumlarının federasyonlardan daha bilge olmaları bizi mutlu ediyor. Alınan bu karar da sporcularımızı, hocalarımızı ve hakemlerimizi mutlu etti. Alınan önlemlerde bizler de üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonra kulüplerden ve sporculardan istediğimiz şeyler olacak. Kendilerine iyi bakmalılar. Umarım kısa süre içinde ligleri yeniden başlatırız. Bu karar sporumuza hayırlı olsun” dedi.

MEHMET AKİF ÜSTÜNDAĞ: ZOR BİR DURUMDAYIZ

VF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ da ”Burada alınan karar alındığı gibi bırakılmayacak. Voleybol branşı olarak zor bir durumdayız. Olimpiyat hazırlığı bizim için çok önemli” dedi. Üstündağ şöyle devam etti:

”Sağlık her şeyin önünde gelir. Bakanımızın davetiyle bugün bir araya geldik. Bakanımız, federasyon başkanlarımız ile toplandık ve en doğru karar üzerinde tartışıldı ve bu karar alındı. Bakanımıza bizim görüşlerimize duyarlı davranmasından dolayı teşekkür ediyorum. Türk sporuna hayırlı olsun. Bizim planlı ve programlı olmamız gerek. Kulüplerimiz ile samimi ve şeffaf bir şekilde hareket edeceğiz. İnşallah kulüplerimizle kısa sürede yeniden sağlıklı maçlarda buluşuruz.”

MEHMET SEPİL: BU TEDBİR ZORUNLUYDU

”Alınan kararı futbol kulüpleri olarak destekliyoruz” diye sözlerine başlayan Mehmet Sepil, şöyle devam etti:

”Gelinen noktada sporcu ve antrenör sağlığı açısından bu tedbir zorunluydu. Bu toplantıda herkes ortak fikirdeydi. Konuşulan şeyler aynıydı. Aynı duygu ve fikirleri paylaştık. Burada iş bitmiyor tabii ki. Bakanımız ve TFF Başkanımızın da anlattığı gibi kulüplerimiz ve federasyon hızlı bir çalışma yapacak ve süreci nasıl yöneteceğimiz konusunda kararlar alacağız. Ben yarın Süper Lig başkanlarımızı toplantıya çağıracağım. Onlarla günlerdir bilgi alışverişi içindeydik. Önümüzde çok fazla sorun var. Mayıs ayı sonunda bitecek kontratlar var, lig takvimi var. Bunları görüşüp bir karar bağlamalıyız. Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Seyircisiz oynanan süreç de sağlıklı bir şekilde atlatıldı. Bundan sonra TFF ve kulüpler birlikte çalışıp takvimi belirleyeceğiz.”

SERVET YARDIMCI: AMAÇ, HAZİRAN SONU, TEMMUZ’DA LİGLERİ BİTİRMEK

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Servet Yardımcı, koronavirüs toplantısının ardından şöyle konuştu: ”Koronavirüs ile ilgili UEFA’nın EURO 2020’yi gelecek yıla ertelemesindeki amaç Avrupa’daki ligler, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nin Haziran sonu ve Temmuz ayını kullanacak bitirmesiydi. Biz de bu kararla birlikte takvimimizi belirleyip bir karar alacağız. Gelişmelere göre hareket edeceğiz.”

ŞAMPİYONLAR NASIL BELİRLENECEK?

“Şampiyonun belirlenmesi konusunda farklı formüller olabilir mi?” sorusuna Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şöyle yanıt verdi:

”Süreç yönetimi konusunda kimsenin tereddüdü olmasın. Bütün paydaşlar samimiyet ve işbirliğiyle çalışıyoruz. Takvimleri ve süreçleri birlikte değerlendirip bunu da halkımızla paylaşacağız. Sağlık Bakanlığımızın karantina tedbirleri hiçbir istisna kabul etmiyor. Gerek sporcularımız gerek aileleri. Hepsine aynı şeyler uygulanacak.”