featured

Sporda maske uyarısı: Ölümcül olabilir!

service

Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, spor yaparken uzun süre maske takan kişilerin hayati risk taşıdığını söyleyerek, “N95 tipi maskeler, nefes alıp verirken nefese bir miktar engel oluyor. Uzun süre kullanımı sonrası kanda karbondioksit dediğimiz zararlı gazın birikmesi söz konusu. Bu zararlı gazda baygınlığa, ani ölümlere neden olabilir” dedi.

Yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde, yüzünde maskeyle koşan 26 yaşındaki adamın akciğeri patladı. Nefes darlığı yaşadığı belirtilen adamın ameliyat edildiği belirtildi. Doktorlar, hastanın sol akciğerinin yüzde 90 daraldığını ve kalbini vücudunun sağ tarafına doğru hareket ettirdiğini açıkladı. Bu olayın ardından uzmanlar yanlış maske kullanımına dikkat çekti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, koronavirüs salgını dolayısıyla özellikle açık alanda spor yaparken ve koşarken vatandaşların maske takmasının sağlık açısından tehlikeli olduğunu söyledi. Pek çok vatandaşın, sadece sağlık çalışanlarının kullandığı maskeleri taktığını ve bu maskelerin solunumu kısıtlayacak maskeler olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Taşbakan, “Bizim halka önerdiğimiz maskeler, cerrahi maskelerdir. Fakat insanlar, farkında olmadan bizim sağlık çalışanlarımızın hastaya müdahale ederken taktığımız maskeleri takıyor. Bu maskeler, normal hayatta hiç kullanılması gereken maskeler değil. Bu maskelerin dezavantajı şu; nefes alıp verirken nefese bir miktar engel oluyor, verdiğimiz nefesin bir kısmını tekrar solumak zorunda kalıyoruz. Uzun süre takıldığı zaman kanda karbondioksit dediğimiz zararlı bir gazın birikmesi söz konusu. Bu zararlı gazda; hayati tehlikenin ortaya çıkmasını sağlayarak, ölüme kadar neden olabilecek kanda yükselmelere sebep olabilir. Baygınlık, ani ölüm gibi sonuçların yaşanmasına neden olur. Özellikle spor yapan insanlarda bu maskelerin kullanılması ciddi hayati risk taşır” dedi.

‘SANILDIĞI GİBİ KORUMUYOR’

Açık alanda kalabalık ortamda spor yapacak kişilerin sosyal mesafe kuralına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Taşbakan, “Kalabalık ortamda, 1,5 metrelik mesafeyi koruyarak, cerrahi maske takarak spor yapılabilir. Biz, sağlık çalışanlarının kullanması gereken daha gelişmiş maskeleri kullanmamasını söylüyoruz, çünkü bunlar sanıldığı gibi kişiyi çok fazla korumuyor” diye konuştu.

Düzenli olarak Alsancak Kordon’da spor yapan Su Karaman (37), “Düzenli olarak koşuyorum. Maskeyle koşmak çok zor oluyor. Hava da sıcak olduğu için yüzüm çok terliyor. Ama uzmanlar da maskenin çıkarılmaması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden spor yaparken de maskemi çıkarmıyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sporda maske uyarısı: Ölümcül olabilir!

You have to agree to the comment policy.

0 Yorum

 1. 2 sene önce

  Korona yüzünden değil maske yüzünden öleceğiz. Şimdi farkında değiliz ama ileride insanlarımız bir çok kronik rahatsızlıklara yakalacaktır. Ben Bilim Kurulu üyelerinin maske konusunda sağlıklı kararlar aldığını düşünmüyorum. Ama bilgi kirliliği ama başka nedenler… Ve bunu anlamakta inanılmaz zorlanıyorum, şaşırıyorum. Ben sadece yasal nedenlerle maske takıyorum. Şehirlerde valiliklerin aldığı kararlar yüzünden, ceza tehditleri yüzünden sokakta tek başıma yürüyüş yaparken maske takmak zorunda kalıyorum. Kesinlikle kalabalık bir ortama girdiğimde ya da bir kaç kişiyle yan yana geldiğimde maske takıyorum. Ama bireysel hareket ederken yani tek başıma etrafımda kimseler yokken maske takmak tamamen bir deli saçmalığı. Her yerde maske kullanma zorunluluğu bilim insanlarımız tarafından bir an evvel düzeltilmeli. LÜTFEN MASKE KONUSUNU CİDDİ BİR ŞEKİLDE İNCELEYELİM.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  1) Bilim Kurulu uyeleri bilim adamlari degil. Hemen hemen hepsi hekim.
  2) Para kazanacaz Cine kimse guvenmiyorken suruyle maske uretiriz bunlari dolar kazanmak icin yurtdisina satariz plani geri tepti gibi. Standartlara uyulmamasi sebebiyle cok urun geri gonderildi. Simdi bunlari atacak halimiz yok. Ise yaramayacak olsalar da hatta zararli olsalar da bir sekilde bunlarin satilmasi lazim degil mi? Keske durust olsalar, elimizde su kadar maske kaldi, bunlardan su kadar kar etmek istiyoruz o yuzden heryerde sokakta bile maske zorunlulugu getiriyoruz deseler.

  Cevapla