Stefan Zweig'ın kitaplarından alıntılar

Ülkemizde eserlerine olan talebin son yıllarda iyice arttığı ve birçok yayınevinin kitaplarını özgün kapak tasarımlarıyla tekrar ve tekrar bastığı Stefan Zweig'ın ölüm yıl dönümünde kitaplarından alıntılar yaptık. Keyifli okumalar

Stefan Zweig'ın kitaplarından alıntılar

Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
 Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig

Bize hiç bir şey yapılmadı, yalnızca tam bir hiçliğin içine koyulduk, çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhunu hiçlik kadar baskı altına alamaz.
 Satranç, Stefan Zweig

Bağışla beni, eğer kalemimin mürekkebine arada sırada bir damla acı da karışıyorsa, evet bağışla.
 Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig

" İnsan sabahtan akşama kadar bir şey olmasını bekler ve hiçbir şey olmaz. Bekleyip durur insan. Hiçbir şey olmaz. İnsan bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana dek düşünür, düşünür, düşünür,. Hiçbir şey olmaz. İnsan yalnız kalır. Yalnız... Yalnız... "
 Satranç, Stefan Zweig

"İnsanları yargılamaktan değil, anlamaya çalışmaktan zevk alıyorum."
 Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig

Kimse kırlarda dolaşmıyordu. İnsanlar sanki konsolun üstüne bırakılan birer biblodan farksızdı.
 Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig

"Korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, sınırlandırılmışa kıyasla ceza, daha az ürkütür. Cezasının ne olduğunu anlayınca kız rahatladı. Ağlaması seni şaşırtmasın: Gözyaşları şimdi dışarıya akıyor, daha önce içeride birikip kalmıştır. İçerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır."
 Korku, Stefan Zweig

"İnsanın konuşacak kadar zekaya, ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir."
 Satranç, Stefan Zweig

Her şeyinizi kaybettiğinizde elinizde kalan son şey için umutsuzca savaşırsınız.
 Amok Koşucusu, Stefan Zweig

“Artık özgür olmak istemiyorum. Özgür insan özgür değildir ve eylemsiz olan günahtan kaçamaz. Sadece hizmet edenler özgürdür, başkasına veren, tüm enerjisini bir işe veren ve sorgusuz sualsiz eylemde bulunan insan özgürdür. Sadece edimlerimizin ortası işimizdir; başlangıcı ve bitişi, nedeni ve sonucu tanrıların ellerindedir. Beni irademden azat edin, çünkü isteklilik karmaşıktır ve hizmet etmek bilgeliktir.”
 Virata ya da Ölümsüz Bir Kardeşin Gözleri, Stefan Zweig

"Bir kişi kendisinden başka herkesten kaçabilir."
 Amok Koşucusu, Stefan Zweig

"Bize bir şey yapmadılar, tam bir boşluğun içine yerleştirdiler bizi, dünyada hiçbir şeyin insan ruhuna hiçlik kadar baskı kuramayacağını herkes bilir."
 Satranç, Stefan Zweig

Yapayalnız ölüp gideceğim. Yapayalnız... Çünkü diğerleri için zaten çoktan öldüm...
 Bir Kalbin Çöküşü, Stefan Zweig