Cephe hattında 6. gün: Stratejik tepeler Azerbaycan kontrolünde!

Azerbaycan ordusu stratejik tepeleri işgalden kurtardı. İşgal altındaki Ağdere ilininin Madagiz bölgesinde bazı kritik noktalarda kontrol sağlandı. Ermenistan’dan Karabağ’a getirilen gönüllüler de ağır kayıplardan korkarak savaşmayı reddettiği belirtiliyor.

Cephe hattında 6. gün: Stratejik tepeler Azerbaycan kontrolünde!

Karabap cephe hattındaki çatışmalarada 5 gün geride kaldı. Çatışmalarda Azerbaycan sahada ilerleyişini sürdürürken Ermenistan ise kritik tepelerden geri çekiliyor. 

Azerbaycan ordusu son olarak topraklarını işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonlarda işgal altındaki Ağdere ilininin Madagiz bölgesindeki bazı stratejik tepelerde kontrolü sağladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, cephenin çeşitli yönlerinde çatışmaların gece boyu devam ettiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Cebrail-Fuzuli istikametinde Azerbaycan ordusu Ermenistan ordusunun direnişini kırarak geri çekilmeye zorladı ve ilerleme kaydetti.

Murov Dağı yönünde de durum Azerbaycan ordusunun kontrolünde. Ağdere ilininin Madagiz bölgesinde bazı stratejik tepeler işgalden kurtarıldı. 

Gece devam eden çatışmalarda, Ermenistan ordusunun 5 zırhlı aracı ve çok sayıda askeri etkisiz hale getirildi.

İşgal altındaki bölgelere Ermenistan'dan getirilen gönüllülerin, çatışmanın yoğunluğundan ve ağır kayıplardan korkarak savaşmayı reddettiği aktarılan açıklamada, çatışmalardaki başarıların ve çeşitli yönlerdeki hakim konumların kurtuluşu, Azerbaycan askerlerinin yüksek savaşma ruhunu ve kazanma kararlılığını daha da artırdığı ifade edildi. 

ERMENİSTAN SİVİL YERLEŞİM BİRİMLERİNİ HEDEF ALIYOR

Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top atışlarıyla saldırı gerçekleştirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ağdam iline bağlı Hındıristan, Alibeyli, Ahmedağalı ve Seferli köyleri düşman tarafından ağır ateşe tutuluyor. Sivil halk arasında ölü ve yaralılar var." ifadesi kullanıldı.

Ermenistan'ın Gorus ilinden de Azerbaycan topraklarına füze atışının yapıldığı bilgisi paylaşılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun da karşılık vereceği kaydedildi.