PKK’nın ‘drone yılı’ başlamadan bitiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, Pençe-1 ve Pençe-2 harekatlarının ardından Pençe-3 harekatı başlattı. Stratejist Abdullah Ağar önceki harekatlar doğrultusunda Pençe-3'ün ne anlama geldiğini anlattı.

PKK’nın ‘drone yılı’ başlamadan bitiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, Pençe-1 ve Pençe-2 harekatlarının ardından Pençe-3 harekatı başlattı. Terör uzmanı Abdullah Ağar önceki harekatlar doğrultusunda Pençe-3’ün ne anlama geldiğini Habertürk’ten Alper Uruş’a anlattı.

ŞIRNAK’IN KARŞISINA GEÇİLDİ

Türkiye Pençe-1 ve Pençe-2 harekatlarını Hakkari’nin karşısında bulunan Metina, Avaşin, Zap ve Hakurk bölgesine yönelik gerçekleştirmişti. Dün başlayan Pençe-3 Harekatı ise Şırnak’ın karşısında yer alan Sinat ile Haftanın alanlarına yönelik atılan bir adım.

BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜN 1 GÜZERGAHI VAR

Terör örgütünün Türkiye’ye geçişinde kullandığı iki ana güzergah vardı. Bunlardan biri Zap-Hakurk ve Hakkari, diğeri ise Sinat – Haftanin ve Şırnak güzergahlarıydı. TSK, son harekatla ikinci güzergahı ele geçirmek için çok önemli bir operasyon başlattı.

DRONE YILI İLAN ETMİŞLERDİ

Bölücü terör örgütü sözde drone yılı ilan ettikten sonra özellikle Şırnak’ın karşısında yer alan Sinat ve Haftanin’den askeri üslere yönelik hava tacizlerinde bulunuyordu. Operasyonla bunun sonlandırılması da amaçlanıyor. Ancak bir bu kadar önemli olan bir şey daha var ki o da örgütün buralar benim alanım dediği bölgeyi Mehmetçik temizliyor ve TSK bu bölgede insiyatifi ele alıyor.

TÜRKİYE TERÖR AĞINI BOZUYOR

Bölgede ciddi yığınak, sığınak ve mühimmat bulunduğu biliniyor ve bu alanın temizlenmesi sadece Irak’ın kuzeyini değil Suriye’nin kuzeyini de etkiliyor. Türkiye’nin güney sınır hattına baktığımızda, Türkiye burada yaratılmak istenen terör ağını Pençe 3 harekatıyla bozuyor.

DÜNYAYA VERİLEN MESAJ

Harekatla dünyaya bir mesaj veriliyor. Bakın Türkiye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile Afrin’den Cerablus’a birliklerini yerleştirdi. Yanı sıra İdlib’de üsler kurdu. Fırat’ın doğu hattı içinse on binlerle ifade edilen bir askeri yığınak yaptı.

TÜRKİYE’NİN ASKERİ GÜCÜ VE İRADESİ

Son adım Pençe 3 harekatında bu bölgelerde bir tek askerini Sinat Haftanin’e kaydırmadı. İşte bu Türkiye’nin askeri irade ve gücünün dünyaya ifadesidir.