Sudan'daki darbeyi açıklayan general bakın 2 gün önce kiminle görüşmüş

ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman'ın, Cumartesi günü Sudan'a geldiği, 'darbe' açıklaması yapan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Burhan ile bir araya geldiği ortaya çıktı.

Sudan'daki darbeyi açıklayan general bakın 2 gün önce kiminle görüşmüş

VERYANSIN TV 

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshederek olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.

Sudan'daki hareketlilik tartışılırken "darbe" açıklamasını yapan Burhan'ın, Cumartesi günü ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman ile bir araya geldiği ortaya çıktı. 

Burhan, Feltman'ı ofisinde kabul etmişti.

ABD'nin Sudan'daki demokratik geçiş ve barış sürecini destekleyen tutumunu öven Burhan, hükümetin Sudan halkının tüm kesimlerini temsil etmeyen belirli partilerin tekelinde olamayacağını söylemişti.

Burhan, silahlı kuvvetlerin geçiş dönemini koruma, seçimlere ve demokratik geçişe zemin hazırlama konusundaki istekliliğini teyit etmişti.

Feltman ise Egemenlik Konseyi Başkanı ve Başbakanı geçiş döneminin hedeflerini gerçekleştirmek için birlikte çalışmaya çağırmıştı.

'GEÇİŞ SÜRECİ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETMEYECEK'

Feltman, siyasi güçler arasındaki anlaşmazlığın, parlamento, Anayasa Mahkemesi, Seçim Komisyonu, adalet kurumları ve Yüksek Yargı Konseyi'nin oluşumundaki gecikmeden kaynaklandığını savundu.

Sudan'dan henüz ayrılmadığı belirtilen Feltman, "Bu kurumlar kurulmadan geçiş süreci güvenli bir şekilde devam etmeyecek." ifadesini kullanmıştı. 

İşte o görüntüler: 

SUDAN'DAKİ SİYASİ KRİZ

Sudan hükümetiyle bazı silahlı hareketler arasında Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da 2020'de imzalanan barış anlaşmasının bazı maddelerine itiraz eden ve hükümetin istifasını isteyen doğudaki Bica kabilesi mensuplarının 17 Eylül'de başlayan, limanlar ve ana yolların kapatılmasına yol açan eylemleri ülkede yakıt ve gıda krizine neden olmuştu.

Sudan'da 21 Eylül'deki askeri darbe girişiminin ardından iktidarın asker ve sivil bileşenlerinin birbirlerine yönelik ağır eleştiriler yöneltmesi, sivillerin askerin yönetimden çekilmesi, ordunun ise hükümetin feshine dair açıklamaları siyasi ortamda gerginliği artırmıştı.

Sudan Başbakanı, iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri ittifakındaki bölünme ve anlaşmazlığa son verilmesini isterken hükümetin farklı grupların da katılımıyla genişletilmesi ve tüm Sudanlıları temsil eden bir meclis kurulması çağrısında bulunmuştu.

Ülkede 16 Ekim'den bu yana hükümetin feshedilmesi talebiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde protestolar sürerken, asker de hükümetin feshedilmesi ve daha kapsamlı yeni hükümet kurulması konusunda bir süredir hükümete baskı yapıyor.