Hande Fırat’ın ‘Soylu ile Koca arasında ciddi bir tartışma oldu’ haberine Koca’dan yalanlama

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında cumartesi günü telefonda ciddi bir tartışma yaşandığını iddia etti. Ancak Bakan Koca bu akşam düzenlediği basın toplantısında Fırat'ın köşe yazısında gündeme getirdiği iddiayı yalanladı.

Hande Fırat’ın ‘Soylu ile Koca arasında ciddi bir tartışma oldu’ haberine Koca’dan yalanlama

Hürriyet yazarı Hande Fırat’ın bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyleydi:

“10 Nisan günü 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta gece saat 24.00’ten sonra sokağa çıkma yasağının açıklanması karmaşa yaratmış, özellikle açıklamanın yöntemi, açıklamayla genelge arasındaki saat farkı tartışma yaratmıştı. Edindiğim bilgiye göre, cumartesi günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında telefonda ciddi bir tartışma oldu. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a verdiği demeçte ‘Eleştirileri aldım, kabul ettim’ diyen Süleyman Soylu’nun süreçte eleştiri ve hakaretlere karşı kabine içinden destek alamaması kendisini kırdı.

‘BİRKAÇ GÜNDÜR TRAVMA YAŞIYORDU’

Benzer süreci, yani ‘yalnız kalma’ sürecini CHP’li belediyelerin yardımlarına el konulması kararında da yaşamıştı. Pazar sabahı kendisine çok yakın bazı isimlerle istifa kararını paylaştı. Bir kaynağım, ‘Oflu ve fevri bir damarı var. Ancak birkaç gündür bir anlamda travma yaşıyordu, kendisini suçluyor, yalnız bırakıldığını düşünüyordu’ dedi. Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı ve istifa düşüncesini iletti. Erdoğan, ‘İşine bak’ diyerek konuyu kapatmak istedi. Soylu sosyal medyaya istifa açıklamasını koyunca ortalık karıştı.”

‘ARKASINDAKİ DESTEĞİ Mİ GÖRMEK İSTEDİ?’

Fırat yazısında parti içinde “Neden şimdi istifa etmeye kalktı? Arkasındaki desteği mi görmek istedi? Virüsten sonra ne olur?” sorularının sorulduğunu belirtti.

BAKAN KOCA NE DEDİ?

Bakan Koca’ya, bu akşam düzenlediği basın toplantısında Hande Fırat’ın yazısında gündeme getirdiği “sert tartışma” iddiası soruldu. Koca, “altını çizerek söylüyorum” diyerek söz konusu iddianın doğru olmadığını söyledi.