Süleyman Soylu'dan Saygı Öztürk'e 'alaylı' yanıt: Bundan sonra tüm kararlarda...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ün bugün kaleme aldığı “Sorumluluktan kurtulamazsınız” başlıklı yazısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Öztürk'e 'Dereli' üzerinden sert sözlerle yükelenen Soylu, "Bundan sonra Bakanlığımızın alacağı tüm kararları da onayınızı almak için gazetenizdeki adresinize göndereceğiz" diyerek tepki gösterdi.

Süleyman Soylu'dan Saygı Öztürk'e 'alaylı' yanıt: Bundan sonra tüm kararlarda...
Süleyman Soylu'dan Saygı Öztürk'e 'alaylı' yanıt: Bundan sonra tüm kararlarda...

Saygı Öztürk, Sözcü gazetesindeki köşe yazısında Giresun'da yaşanan sel felaketinin ardından görev yeri değiştirilen Dereli Kaymakamı'nı hatırlatarak, "Günümüzdeki kaymakamın güvencesi yok. Kaymakam, siyasetçilerin esiri edildi, üstelik dava açma yolu da tıkalı" ifadelerini kullandı.

Öztürk, Giresun İl Özel İdare Müdürü Hüseyin Taşkın'ın da görevden alındığına dikkat çekerek, "İl Özel İdaresi'nin 126 milyon lira borçlanmasının sorumlusu olarak Genel Sekreter gösterildi. Oysa asıl sorumlunun sürekli 'Şunu yapın, bunu yapın' diyen siyasetçiler ve onların her isteğini yerine getiren valilerdir" diye yazdı. Giresun İl Özel Müdürdüğü'nün hangi vali döneminde ne kadar borçlandığını yazan Öztürk, "Borç toplamı katlana katlana 126 milyon lirayı bulmuş. Araştırıyorsunuz, AKP'li iş insanlarının iş makineleri kiralanmış" dedi.

SOYLU'DAN ALAYLI YANIT

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Saygı Öztürk'ün yazısı üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Soylu, “Deveye ‘Boynun neden eğri?’ diye sormuşlar; ‘Nerem doğru ki!’ demiş. Saygı Öztürk’ün bugünkü yazısındaki eğrileri düzeltmek için aşağıda, açıklama zorunluluğu doğmuştur” diyerek yazıya ilişkin yazılı açıklamasını paylaştı.

Saygı Öztürk'ü "Bundan sonra Bakanlığımızın alacağı tüm kararları da onayınızı almak için gazetenizdeki adresinize göndereceğiz" sözleriyle alaya alan Soylu'nun açıklamasının tamamı şöyle:

"Sayın Saygı Öztürk, kopyala-yapıştır mantığıyla ve kulaktan dolma birtakım bilgilerle, sadece bize karşı husumetini dillendirmek için çizdiğiniz çerçeveyi bugünkü yazınızda da şaşkınlıkla ve üzülerek takip ettik. Vesayet dönemi gazeteciliği ile hırsınızın, kibrinizin sizi hiç de doğru olmayan bir tutuma yönlendirdiğini görüyoruz. Tabi ki buna karışmıyoruz. Bu gazetecilik mesleği ile aranızdaki ilişkidir, tasarrufta sizindir.

Ancak bugünkü yazınızdaki fitne unsurlarını ve doğru olmayan bilgileri düzeltmek de bizlerin sorumluluğu olduğu için, cevap vermek durumundayız;

1- Giresun'da şehit olan 5 jandarma personelimizin (yazınızda 4 olan) şehit olduğu ilçe Dereli değil, Tirebolu Harşit Çayı'dır. Selin etkili olduğu ilçeler ise Tirebolu Harşit Çayı, Espiye, Dereli (selden dolayı Dereli'de bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.) Doğankent ve bazı yerleşim yerleri ile köylerdir.

2- Yazınızın aksine Dereli kaymakamımız görevden alınmamış yeri değiştirilmiştir. Elazığ'da yaşanan depremden sonra başarılı çalışmalar ortaya koyan Kemaliye kaymakamımız, Giresun'daki sel felaketinin ardından daha hızlı yol alabilmek ve yaraları daha hızlı sarabilmek için Dereli'ye görevlendirilmiş, Dereli kaymakamımız da Kemaliye'ye görevlendirilmiştir, yani iki ilçe arasında bakanlığımızın tasarrufu ile becayiş yapılmıştı.

3- Yazınızda 'İl Özel İdaresi Müdürü' (!) dediğiniz Giresun İl Özel İdaresi Genel Sekterimiz ise yaşanan sel felaketi sonrası görevlendirdiğimiz müfettişlerin talebi doğrultusunda, "kum ve çakıl ocaklarının derelerdeki kontrol edilemeyen faaliyetleri" sebebiyle görevinden alınmıştır.

Anlaşılıyor ki hasmane tutumunuz, sizi sorumlu gazetecilikten ayırmaktadır. Yıllar sonra mesleğinizde geldiğiniz nokta bu olmamalıydı. Geçmişte İçişleri Bakanlığı mensubu olan iki ağabeyinize danışsaydınız, belki yazınızdaki bu hatalara yer vermezdiniz. Bundan sonra Bakanlığımızın alacağı tüm kararları da onayınızı almak için gazetenizdeki adresinize göndereceğiz.

Hakiki saygıyla..."