Süleyman Soylu'nun Veli Küçük iddiasına Zeynep Küçük'ten yanıt

Süleyman Soylu'nun Sedat Peker'in silah ruhsatı Bilecik'ten almasına ilişkin 'Bilecik'te kim var? Veli Küçük var.' sözlerine Zeynep Küçük yanıt verdi.

Süleyman Soylu'nun Veli Küçük iddiasına Zeynep Küçük'ten yanıt
Süleyman Soylu'nun Veli Küçük iddiasına Zeynep Küçük'ten yanıt

VERYANSIN TV

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in silah ruhsatı almasıyla ilgili Veli Küçük'ü işaret etti.

Soylu şunları söyledi:

"Bireylerden değil bir sistemden bahsediyorum. Erhan Tuncel yıllardan beri bu ülkenin en önemli meselelerinden birisi olan Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi gözükmüyor mu? Hangi anlayış emanet eder? Bu kadar cürümün içerisinde olan bir kişi tecavüz etmiş bir kıza. Karakola gidiyor, emniyette teşhis ediyor 'budur' diyor. Dosya orada kapanıyor. Benim iddiam yok, belge var. Ben bir iddianın sahibi değilim. Tecavüzden dolayı karakola götürülüyor. Netice itibariyle orada herşey kapanıyor. Oradaki iki kişi, 'Biz Bilecik'ten aldık' diyor. Neyi alıyor? Silah ruhsatlarını. 'Bilecik'e hiç gitmedik' diyor. Bilecik'te kim var? Veli Küçük var. Doğru mu? Meselenin hangi iklimde oluştuğunu ifade etmek için anlatıyorum bunu."

ZEYNEP KÜÇÜK'TEN YANIT

Süleyman Soylu'nun açıklamalarına Veli Küçük'ün kızı avukat Zeynep Küçük yanıt verdi...

Zeynep Küçük, "Sayın Süleyman Soylu'nun ifade ettiği silah ruhsatı verilmesi ile Veli Küçük'ün hiç bir alakası yok. Veli Küçük emekli olduktan 3 sene sonra verilen bu ruhsat nedeniyle mülki amir, köy muhtarı ve jandarma personeli yargılanmış ve ceza almış." dedi.

NE OLMUŞTU

Ekim 2004'de Milliyet'te yayımlanna habere göre dönemin Bilecik Valisi Ayhan Çevik, Peker ve adamlarına silah ruhsatı vermişti.

Sedat Peker'in adamlarına silah ruhsatı verdiği için yargılanan Çevik, 2017 yılında 5 ay 25 gün hapis cezasına mahkum olmuştu.

O haber:

"Sedat Peker'in adamlarının, Bilecik Jandarması üzerinden başvuru yaparak, valinin imzasıyla silah ruhsatı aldığı ortaya çıktı. Vali Çevik, "Peker'i tanımam. Hak ediyorlar dendi, verdim. Bizi yanılttılar. Keşke vermez olsaydım" dedi Bilecik Valisi Ayhan Çevik'in adı da Peker operasyonuna karıştı. Peker'in adamlarının silah ruhsatını, Bilecik jandarması üzerinden "işadamı" gibi başvuru yaparak, Vali Çevik'in imzasıyla aldığı belirlendi. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Çevik, şunları söyledi: "Beykoz'da yapılan bir operasyonda Sedat Peker'in 3 adamının silah ruhsatlarının Bilecik Valiliği tarafından verildiği tespit ediliyor. İstanbul Valiliği bize gönderdiği yazıda, 'Bunların işadamı olmayıp Peker'in adamları oldukları' belirtiliyordu. Bunun üzerine ruhsatları inceledik, hakikaten bizim burada bir köyde oturuyor şeklinde ikametgâh almışlar. 'Peker'i tanımam' Biz ruhsatları hemen inceledik, adamlara baktırdık. Yanıltılmışız. Jandarma müfettişleri de inceleme yaptı. Muhtar ve jandarma hakkında işlem yapıldı. 20 Ağustos 2003'te verilen ruhsatlar iptal edildi. Gülümbe köyü muhtarı ve üç astsubay halen yargılanıyor." Çevik, "Peker'i tanıyor musunuz? Ruhsat için jandarmadan ricada bulundunuz mu?" sorumuza da şu yanıtı verdi: "Kesinlikle tanımam. Jandarmadan da kesinlikle ricada bulunmadım. Jandarma bana silah ruhsat dosyası getirdi. 'Bunların silah alması uygundur, takdir sizindir' dendi. Ben zaten silah ruhsat konusunda çok katı davranmıyorum. 'Hak ediyorsa verelim' düşüncesindeyim, 'Hak ediyor' dendi, ben de verdim. Keşke vermez olsaydım. Böyle bir olayda adımın geçirilmiş olması beni çok üzdü. Ben, isim olarak bilinen bir insanım. Adımı geçirenler, bana zarar vermeye yönelik hareket etmişlerdir. Başka ne olabilir ki? Anlayamıyorum." Bu arada Başkent İktisatçılar Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Feridun Öncel'in, Şanlıurfa'da karıştığı bir silahlı çatışma olayından Peker'i devreye sokarak kurtulduğu öne sürüldü. Terörün hedefiydi Ayhan Çevik, Çankırı Valiliği görevini yürütürken, 6 Mart 1999'da terör örgütünün düzenlediği saldırıdan sağ olarak kurtulmuştu. Saldırıda, Çevik'in koruma müdürü ve yoldan geçen 2 öğrenci ölmüştü. Tam teçhizatlı 'suç makinesi' Operasyonda ele geçirilen silah ve malzemeler şöyle: 2'si ruhsatsız 17 tabanca, biri ruhsatsız 5 av tüfeği, çok sayıda şarjör ve mermi, hafif çelik yelek, 978 CD ve kaset, 6 bilgisayar, 38 cep telefonu, 3 telsiz, 2 oto sireni, çok sayıda otomobil, döviz ve ziynet eşyası, Peker'in 2 kişiye dayak attığı VCD görüntüleri, aynı görüntüleri içeren video kaset, 1 GSM frekans engelleyici, içinde ses ve görüntü düzeneği bulunan ve yakın mesafedeki başka alıcılara aktarma için frekans sistemi donatılı özel dizayn edilmiş evrak çantası, kalem şeklinde mikrofon, 2 kılıç, 1 kama."

PEKER: ERHAN TUNCEL'İ GÖRMEDİM

Soylu'nun, canlı yayındaki "Erhan Tuncel ile Sedat Peker'i kim ortak yapar? Bu sorunun cevabını bana verin. Erhan Tuncel kim? Sedat Peker'e Erhan Tuncel'i kim emanet eder?" sözlerine Peker'den cevap geldi.

Twitter'dan paylaşım yapan Peker, "Erhan Tuncel'i hayatımda hiçbir zaman görmedim, tanımıyorum, hiçbir zaman karşılıklı telefon görüşmemiz yok. Hiçbir baz kaydımız yok, aynı anda aynı yerde bulunmadık" ifadelerini kullandı.