Süleyman Soylu’yu istifaya götüren süreç

Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği zamana ilişkin eleştirilerin ardından 'Cumhurbaşkanımızın talimatıyla' demişti. Soylu, daha sonra sorumluluğu üstlenmişti.

Süleyman Soylu’yu istifaya götüren süreç

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 nisan cuma günü 21.44’te 30 büyükşehir ve Zonguldak için ilan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağını ilan edip “Erdoğan’ın talimatıyla” kararın alındığını belirtmişti. Yasağın duyurulması ardından vatandaşların panik halinde sokağa dökülmesi hükümetin koronavirüsle mücadelesi karşısında kamuoyunda büyük hata olarak değerlendirilip eleştirilere sebep olmuştu.
Soylu, ilk olarak kararı savunurken gelen eleştirilere ise şu yanıtı vermişti:
“Eleştirileri aldım, kabul ettim, Yasak kararını açıklayan ülkelerin hangi saatte aldıklarını hatırlıyor musunuz?
Tecrübe önümüzde, erken saatte açıklasaydık, bazı ülkelerde gördüğümüz, izlediğimiz gibi marketlere akın olsaydı daha mı iyi olacaktı? Yağmalarcasına marketlerden tuvalet kâğıtlarına, gıda malzemelerine nasıl hücum edildiğini bir hatırlayın. Böyle bir ortam çok daha mı iyi olurdu, yoksa daha mı kötü olurdu?
Bu kapsamda, önceki gece yarısı 1-1,5 saat içinde marketlere akın eden insan sayısının da öyle abartılacak boyutta değil. Bunu tespit edebiliyoruz, 250 bin kadar insan hareketi görüldü, o da kısa sürede durdu. İtalya sokağa çıkma yasağını hangi saatte ilan etmiş hiç baktınız mı?” demişti.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin eleştirileri ve Cuma akşamı yaşananların yeni vakalara neden olacağı düşüncesi hükümeti topun ağzına getirdi.

ICISLERSI BAKANLIGI TARAFINDAN HAFTA SONU SOKAGA CIKMA YASAGI ILAN EDILEN KAHRAMANMARAS’TA FIRIN VE MARKETLERDE YOGUNLUK YASANDI. FOTO: OMER KOC-KAHRAMANMARAS-DHA