Süleymancılar’ın yıkılan yurduyla ilgili ürkütücü rapor!

featured

Kağıthane Belediyesi, depreme dayanıksız olduğu ve yapılan tüm itirazların reddedildiği resmi raporlarla belirtilen Süleymancılar’a ait Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binasının, olası bir depremde birçok can kaybına neden olacağını belirterek, binaların kontrollü yıkımı sayesinde bu can kayıplarının da önüne geçildiğini bildirdi.

İstanbul Kağıthane’de, 40 yıl önce Hazine arazisi üzerine kaçak olarak inşa edilen Süleymancılar’a ait ruhsatsız yurt binasıyla ilgili 2017 yılında hazırlanan raporda, binanın çürük ve her an yıkılabileceğine dair tespitlere yer veriliyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, ilçede deprem tedbirlerini artırmak için çürük olarak adlandırılan riskli yapıların ekipler tarafından kontrollü şekilde yıkıldığı belirtildi.

‘TR705’ bu kez Furkancılara kalkan oldu

Kağıthane’de olası bir İstanbul depremini en az hasarla atlatmak için öncesinde alınan tedbirlerin artırılarak devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, son olarak Çağlayan Mahallesi Ayazma Caddesi No.16-18’de, tapunun 5815 ada, 15 parselde bulunan “Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası”nın kaçak, dayanıksız riskli yapı olduğu gerekçesiyle Kaymakamlık, emniyet ve belediye ekiplerinden oluşan görevlilerce kontrollü şekilde yıkıldığı anımsatıldı.

YAPININ KAÇAK VE RİSKLİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Açıklamada, 1979 yılında Maliye Hazinesi arazisi üzerine kaçak ve ruhsatsız olarak yapılan 5 katlı öğrenci yurdu binası ve hemen yanında bulunan lojmanın, betonarme kısımlarından alınan numuneler (karot) neticesinde riskli yapı, yani depreme karşı dayanıksız yapı olduğunun tespit edildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Riskli Bina Tespit Raporu, 13 Şubat 2017’de 146546 YKN ve 146554 YKN numaraları ile düzenlendi. 25 Mayıs 2017 tarihinde 2142777 sayılı yazı ile ilgili yurdun yöneticisi olan derneğe ekipler tarafından tebligat yapıldı ancak dernek, riskli bina tespit raporuna itiraz etti. İtirazı inceleme makamı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 17 Temmuz 2017 tarih ve 240046 sayılı yazı ile itirazın reddine karar verdi ve rapor kesinleşmiş oldu. Tapu kaydına şerh edildi. Kesinleşen Riskli Bina Tespit Raporu ilgili derneğe tebliğ edilerek yasa gereği 60 gün süre verildi. Akabinde 28 Aralık 2018 tarihinde yine ek süre tanındı. Tüm bu işlemlere karşı idari yargıda davalar açılmış, yürütmenin durdurulması kararı alınmış, itiraz ve delillerin ibrazı akabinde yürütmenin durdurulması kararları mahkeme tarafından kaldırılmıştır. 1 Şubat 2018’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yurt binasının boş tutulması, yurt binasının yıkılmasını konu alan bir yazı tebliğ etti. 2 Ocak 2019’da da Kağıthane Kaymakamlık makamına mezkur yapıların nüfus ve eşyadan tahliyesi için yazı yazıldı. Bu işleme karşı açılan idari davada yürütmenin durdurulması talebi de mahkemece reddedildi.”

1 Şubat 2018’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yurt binasının boş tutulması, yurt binasının yıkılmasını konu alan bir yazı tebliğ etti

Açıklamada, 30 Nisan’da yıkım için yeniden yazılan yazıya derneğin tekrar mahkemeye başvurarak itiraz ettiğine vurgu yapılarak, yapılan itirazın 30 Eylül’de verilen kararla reddedildiğine dikkati çekildi.

Son olarak 24 Ekim’de 6306 sayılı yasa hükümlerinin icrası için Kaymakamlık makamına bilgi verildiğine vurgu yapılan açıklamada, “31 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan tahliye ve yıkım için gerekli işlemlerin yapılması istenmiştir” denildi.

‘YAPILAN UYARILAR DİKKATE ALINMADI’

Açıklamada, “2017 yılından itibaren gönderilen tebligatlarla, yapının olası bir depreme karşı dayanıksız olduğu ilgili kişilere bildirildi. Söz konusu yurt binası ve lojmanda 60’a yakın öğrenci ve vatandaşın yaşadığı biliniyor. Olası bir depremde can kayıplarının önlenmesi için söz konusu yapının yıkılması kanuni olarak mecburi hale geldi. İlgililerin, binanın riskli ve her an yıkılabileceği bilgisini resmi evraklarla son 3 yıldır iletmesine rağmen, yurt yönetimi ve derneği bu uyarıları dikkate almayarak bir anlamda öğrencilerin ve ailelerin hayatlarını tehlikeye attı. Her defasında mahkemeye başvurarak sürecin uzamasına neden oldu.” bilgileri yer aldı.

Aynı alanda, yurt binasının hemen yanındaki Ayazma Camisi’nin de depreme karşı dayanıksız, risk teşkil eden ve yıkılma tehlikesi olan bir yapı olduğunun tespit edildiği aktarılan açıklamada, caminin 2014’te ibadete kapatıldığı ve akabinde 2016 yılı sonlarında kontrollü bir şekilde, yeni bir cami yapılmak üzere yıktırıldığı anlatıldı.

‘YURT YÖNETİMİ ÖĞRENCİLERİ MANİPLE ETTİ’

Son olarak meydana gelen İstanbul depreminin, bir kez daha riskli yapıları gündeme getirdiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Öyle ki, yaşanabilecek bir deprem, birçok öğrenci ve ailenin aynı çevrede bulunduğu söz konusu bu alanda büyük kayıplara neden olabilirdi. Ekipler kontrollü yıkımın gerçekleşeceği günden önce yurt binasının yıkılacağı bilgisini, yurt yönetimine bildirdikleri halde binalar boşaltılmamıştır. Ekipler 31 Ekim Perşembe günü erken vakitte olay yerine gelerek binanın kontrollü şekilde yıkılacağı bilgisini tekrar yurt yönetimine bildirdi ve eşyaların tahliyesi için zaman tanıdı. Ancak yurt yönetimi öğrencileri de maniple ederek yıkımı engellemek için Kaymakamlık, Emniyet ve Belediye ilgililerinden oluşan görevlileri yurt binasına almadı. Eşyaların tahliyesi için öğrenci ve vatandaşlara süre tanındı ve yurtta bulunanlar eşyalarını arka taraftaki yeni yapılan yurt binasına taşıdı. Tahliye işleminin ardından sabah saat 08.00 sularında ekipler kontrollü yıkımlarına başladı.”

Açıklamada, 5815 ada, 15 parselin Maliye Hazinesi adına kayıtlı 3 bin 339 metrekare alanlı olduğu anlatılarak, parselin tamamının 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarında cami o alanı olarak belirlendiğine dikkati çekildi.

‘CAN KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLDU’

Öğrencilerin eşyaları ile birlikte aynı alanda bulunan yeni yurt binasına taşındığı ifade edilen açıklamada, yeni yurt binasının “Özel Sadabad Ortaöğretim İsa Ayten Erdoğan Erkek Öğrenci Yurdu” adıyla faaliyet gösterdiği ve Çağlayan Mahallesi 5815 ada, 13 parsel sayılı yerde 4/71 ruhsat numarası ile yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Depreme dayanıksız olduğu ve yapılan tüm itirazların reddedildiği resmi raporlarla belirtilen Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası, olası bir depremde birçok can kaybına neden olacaktı. Binaların kontrollü yıkımı sayesinde bu can kayıplarının da önüne geçilmiş oldu. Kamuoyunun bilgisine sunulur.” ifadelerine yer verildi.

Süleymancılar’ın yıkılan yurduyla ilgili ürkütücü rapor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

22 Yorum

 1. 3 sene önce

  Tamam hepsini okudum. Çok güzel devletimiz riskli binaların peşine düşmüş ! Sabah saat 4 te baskın yapıp gaz bombası ve plastik mermiler ile oradaki öğrencilerin çıkarılması ne kadar hoş bir hareketti ? Neden gündüz vakti değilde sabah karşı baskın yapıldı onlarca polis ile ! Hayır kurumlarına karşı akp ile takındığınız bu tavırda enteresan.
  Oraya gelen memurlarımızın art niyetli emir aldığını yayınlanan görüntülerde net olarak görebilirsiniz. Toma nın sorgusuz sualsiz öğrencilerin eşyalarını gözetmeden su sıkması hoşmuydu … Yazık bu insanların ne zararını gördünüz ? Fetö hain oldu diye bütün tarikat ve cemaatları taşlamk ne kadar doğru ?

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Yapi kullanım iznini aynı belediye 2019 da düzenlemedi mi, ne kaçağı, yıldız teknık üniversitesi sağlam raporu vermedi mi, millî eğıtım izin vermedi mi. 1979 dan bu yan-a kacakmiydi. Artik otekilestirmeyi bırakın bu ülke hepimizin

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Bunun hesabini veri bu kagithane belediyesi

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Yorumları yayınlamayışınız manidar. Sizden istediğimiz tarafsız çizginizi korumanız. Tarikat cemaatlere sorgusuz saldırmanız hoş değil !

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Bu yurdun yıkımı hukuki değil siyasidir,yurdu açanların seçimlerde akp ye oy vermemesidir,çünkü yurdun tüm ruhsatları mevcuttur.Allah yurdu yıkanları cezalandıracaktır,bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

  Cevapla
 6. 3 sene önce

  Bu uyduruk habere inanmamızı beklemiyorsunuz değil mi olay anı saniye saniye kameralara kaydedilmiş durumda insan gibi davranma olmadı içerideki öğrencilere

  Cevapla
 7. 3 sene önce

  “Tarikat cemaatlere sorgusuz saldırmanız hoş değil” demiş Süleymancıların CIA güdümünde olduğunu bilmeyen zavallı tayfası..Geleneksel tasavvufla köksüz, meşrepsiz cemaatleri aynı kefeye koymak zaten hadsizlik de bunu siz Süleymancıların yapması çirkinlik, seviyesizlik ve cahillik.
  Bir diğer Süleymanlı da ötekileştirmekten bahsetmiş..Sanki yıllardır diğer müslümanlardan kendilerini üstün görüp İmam Hatiplere yamuk bakan kendileri değilmiş gibi..Adam gibi dursanız kimse size birşey yapmaz.
  Eyy hakiki solcular, bu adamlar Ekrem İmamoğlu için oy dilendi ve onun için full aktif çalıştı haberiniz ola.

  Cevapla
 8. 3 sene önce

  Yurdun civarında başka kaçak yapı yok demekki. Bundan sonraki bütün yıkımları gece dörtte yaparlar artık. Öbür tarafta adalet var çok şükür…

  Cevapla
 9. 3 sene önce

  Oradaki ögrenciler canımız cigerimiz… Gece yarısı biber gazlı yapılan yıkımı İstanbuldaki bütün kaçak ve depreme dayanıksız binalar içinde aynı hassasiyetde davranmalarını bekliyorum…

  Cevapla
 10. 3 sene önce

  Bu kan emici sülüklerin tüm binaları başlarına yıkılmalı. Ne oldu sülükler? Hocanız sülüman efendi imdadınıza yetişmedi mi?

  Cevapla
 11. 3 sene önce

  Ordaki ögrenciler canımız cigerimiz…. Gece yarısı biber gazlı yapılan yıkım İstanbuldaki bütün kaçak ve depreme dayanıksız binalar içinde aynı hassasiyetde davranmalarını bekliyorum

  Cevapla
 12. 3 sene önce

  Belediye yi yalanlayan belgeleri inceledim belediyeyi haksız buldum gece yarısı gaz bombası ile yataklarından uyanan çocukların videolarını izledim kasıtlı bir zulüm var
  Yorumum çıkmadığı için bir daha yazdım

  Cevapla
 13. 3 sene önce

  Yalancının ve sahtekarların mumu yatsıya kadar yanar. Kendi verdiğimiz raporları kendiniz yalanliyorsunuz sonra kandırıldık diyorsunuz. Benne diyeyim bu kadar basiretsizlik olamaz olmamalı.

  Cevapla
 14. 3 sene önce

  Şu haber buram buram yalakacılık ve yalan kokuyor. Cezanızı elbet çekeceksiniz. Rabbim ihmal etmez imha eder.

  Cevapla
 15. 3 sene önce

  Öyle olsaydı gündüz yıkılırdi gece neyi neyden kaçırıyorsunuz bunu yapsa yapsa yahudi-hristiyan israil yapar müslüman yapmaz

  Cevapla
 16. 3 sene önce

  Sadece oy vermediler diye sapa sağlam yurdu yıktınız şimdi kimi kandırıyorsunuz herkes herşeyi biliyor boşuna yalan uydurmayın ayrıca çürük raporu bile olsa öyle mi yıkılır sanki oradakiler öğrenci değil terörist

  Cevapla
 17. 3 sene önce

  Şimdi o bina bina çökse devlet zamanında önüne geçmedi olacaktı ve devlet suclanacakti. Ayrıca saçma sapan dini bolmeye çalisan süleymancılar fetoculer vb. Olayından vazgeçsin . Devlet zaten din konusunda diyanet bakanlığını oluşturmuş. Hazır vatanımızı bölmeye çalışanlar var Bi de dini bölmeye çalışanlar çıktı başımıza

  Cevapla
 18. 3 sene önce

  Madem yurt kaçak neden yapı ruhsatı belgesi veriliyor. MEB denetleme yapıyor. Belediyenin anlaşmalı olduğu şirket sağlam raporu veriyor.

  Cevapla
 19. 3 sene önce

  Kaçak ve riskli olan binaya niçin yapı kayıt belgesi verdiniz?
  Tabii paraya ihtiyacınız vardı!

  Cevapla
 20. 3 sene önce

  Kaçak ve riskli bina yapı kayıt belgesi vermeniz düşündürücü!

  Cevapla
 21. 3 sene önce

  Bunca belge vardıda 203 bin tele imar affı parasını ruhsatsız binadan neden tahsil ettiniz birde saat 4 de insanları kış günü dışarı atmak da neyin nesi

  Cevapla
 22. 3 sene önce

  Hazine arazisi üzerine kaçak Yurt inşa et sonra da ağla..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!