Suriye için tarihi buluşmada ilk gün

İsviçre'nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantısında Suriye yönetimi ve muhalefet temsilcileri aynı çatı altında buluştu.

Suriye için tarihi buluşmada ilk gün

İsviçre’nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantısı, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in açılış konuşmasıyla başladı.

Pedersen, “Rejim ve muhalefetin üyeleri burada yüz yüze oturuyor. Bu tarihi bir an” dedi. Sivil toplumun 50 üyesinin iki heyet arasında salonda hazır bulunduğunu belirten Pedersen, bu kişilerin farklı din, bölge ve deneyimlerden gelmesinin sürece büyük katkıda bulunacağını söyledi.

Pedersen, “Komite, bazı prensiplere dayanarak toplanıyor. Bunlar BM şartı, Güvenlik Konseyi kararları, Suriye’nin birliği, toprak bütünlüğü, bağımsızlığı, egemenliği ve anayasa yapımının Suriyelilerin öncülük ettiği ve sahibi bir süreç olduğu ilkelerimizi oluşturuyor.” diye konuştu.

“Ekibimden anayasanıza ne yazacağınızı söylemesini beklemeyin. Siz Suriyeliler, bu Komite’nin üyeleri, taslağınızı kendiniz hazırlayacaksınız ve Suriye halkı onaylayacak” diyen Pedersen, ara buluculuk görevini tüm iyi niyetiyle üstleneceğini vurguladı.

‘GEÇMİŞTE BAŞARAMADIKLARIMIZI BAŞARMAK İÇİN BURADAYIZ’

Komite’nin muhalif Eş Başkanı Hadi el Bahra, şimdiye kadarki müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını, Suriye halkının hayal kırıklığına uğradığını ve ülkedeki trajedinin 8 yıldır sürdüğünü söyledi.

“Bugün, geçmişte başaramadıklarımızı başarmayı umduğumuz için buradayız” diyen Bahra, “150 kişinin birçok konuda farklılıkları var. Bunların bir kısmı basit konular, bir kısmı ise önemli. 8 acı dolu yıldan sonra farklılıklara değil, benzerliklere odaklanmak üzere kararlılık içinde buraya geldik” ifadelerini kullandı.

Bahra, yeni bir sayfa açtıklarının altını çizerek “Tüm Suriyeli tarafların elindeki tutukluların serbest bırakılması, kaybolanların ve zorla kaybetmeye maruz bırakılanların akıbetlerini araştırma ve ailelerinin akıbetlerini bilme hakkına ilişkin dosyaya saygı gösterilmeli” diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı çerçevesinde, altı aylık sürede anayasayı yazmak, takip eden 18 ayda da adil ve özgür seçimleri düzenlemekle yükümlü olduklarını hatırlatan Bahra, “Yaklaşık bir milyon kurbanın anısı, bize karanlık tünelden çıkış arayışımızda ışık tutmalı, evlerine dönmek için hasret çeken milyonlarca Suriyeli de pusulamız olmalı” ifadelerini kullandı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantısı, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in açılış konuşmasıyla başladı. Komite’nin Suriyeli 150 üyesinin de hazır bulunduğu toplantı, Suriye heyetinin eş başkanı Ahmed Kuzbari ve muhalefet heyetinin eş başkanı Hadi el Bahra’nın konuşmasıyla devam etti. ( Dursun Aydemir – Anadolu Ajansı )

SURİYE HÜKÜMETİNİN 4 TEMEL İLKESİ

Anayasa Komitesi Eş Başkanı ve Suriye hükümetini temsil eden Ahmed Kuzbari de ellerinden gelenin en iyisini yapmak üzere burada bulunduklarını söyledi.

Kuzbari, Suriye halkının yıllarca kendilerine uygulanan şiddetli bir savaşa direnmiş olduklarını ve terörizm karşısında zafer kazanmaya devam ettiğini vurguladı.

Anayasayı Tartışma Komitesinin çalışmalarına herhangi bir dış müdahaleyi reddettiklerini ifade eden Kuzbari; Cenevre’de yapacakları herhangi bir tartışmanın temelinde Suriye’nin egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğü ilkelerine bağlı olmalı gerektiğini vurguladı.

Kuzbari, 4 temel ilkelerinin bulunduğunu belirterek “Ülkenin bağımsızlığı, birliği, toprak bütünlüğü ve egemenliği” dedi.

“Dökülen her damla kana sadık kalarak halkımızın beklentilerini karşılayacağız” diyen Kuzbari, yeni anayasa yazmaya da mevcut olanı revize etmeye de hazır olduklarını ifade etti.

Kuzbari, sürece dış müdahale ve ne olursa olsun ön şart kabul etmeyeceklerine işaret ederek bugünkü toplantıya imkan veren Astana süreci ve Soçi Ulusal Diyalog Kongresi mimarlarına teşekkürlerini iletti.

Anayasa Komitesi toplantılarının 150 kişinin katılımıyla gelecek 2 gün boyunca Pedersen’in başkanlık edeceği oturumlarla devam etmesi, ardından yalnızca 45 kişilik yazım kurulunun iştirakiyle en az bir hafta boyunca Cenevre’de sürmesi bekleniyor.