Suriye Meclisi'ne Hatay yanıtı

Suriye Halk Meclisi'nin Hatay'ın Suriye toprağı olduğu yönünde bir bildiri yayınladığı öne sürüldü. Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç sert ifadelerle yanıt verdi.

Suriye Meclisi'ne Hatay yanıtı

Suriye Halk Meclisi, Hatay'ın anavatana katılışının 82'nci yılı nedeniyle bir bildiri yayınladığı ve bildiride, "Hatay'ın Türkiye'nin eline kalmaması ve geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı" ifadelerinin yer aldığı öne sürüldü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bildiriye karşı şu ifadeleri kullandı:

"Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz. Bu tarz açıklamalar, kendi halkına yıllardır zulmeden, yüz binlerce masumun ölümünden ve milyonlarcasının yerlerinden yurtlarından edilmesinden sorumlu bir rejimin içinden çıkamadığı hezeyanın bir başka tezahürüdür. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı verme azim ve kararlılığına sahiptir."