Suriye Ordusu Kamışlı’da PKK/PYD’yi vurdu

Kamışlı ilçe merkezinde varlık gösteren Suriye Ordusu’nun, akşam saatlerinde, terör örgütü YPG/PKK'ya mensup bir gruba ateş açması sonucu bölgede çatışmalar başladı. Rusya'nın ara buluculuğuyla çatışmalar durduğu belirtildi.

Suriye Ordusu Kamışlı’da PKK/PYD’yi vurdu

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde, Suriye Ordusu ile terör örgütü YPG/PKK arasında akşam saatlerinden itibaren şiddetli çatışmalar yaşandı.

AA’nın yerel kaynaklardan aktardığına göre, Kamışlı ilçe merkezinde varlık gösteren Suriye Ordusu’nun, akşam saatlerinde, terör örgütü YPG/PKK'ya mensup bir gruba ateş açması sonucu taraflar arasında çatışmalar başladı.

Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine YPG/PKK'lı teröristler, ilçe merkezinde Şam’a ait "Güvenlik Karesi" olarak bilinen askeri bölgeye girmeye çalıştı.

Buna karşılık, Kamışlı Havalimanında konuşlu hükümet güçleri de kentteki örgüt mevzilerini topçu atışlarıyla vurdu.

Çatışmalarda iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğu öne sürüldü.

RUSYA MÜDAHALE ETTİ

Rusya'nın ara buluculuğuyla çatışmalar durdu. Ancak Kamışlı'da taraflar arasındaki gerginlik sürüyor.

YPG/PKK'lı teröristlerle Suriye güçleri, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde bu yılın başlarından da gerginlik yaşamıştı. Karşılıklı abluka ve çatışmalara dönüşen söz konusu gerginlik, şubat ayının başlarında Rusya'nın ara buluculuğuyla yatışmıştı.

HASEKE'DEKİ DURUM

Terör örgütü YPG/PKK ve Suriye Ordusu, Haseke kentini birlikte yönetiyor. Şam Haseke il merkezindeki Kevkep Dağı, güvenlik birimi ve 156. Tugayı kontrol ediyor.

Kamışlı ilçe merkezinde ise Suriye Ordusu’na ait bir havaalanı ve askeri tugay ile bir güvenlik birimi (güvenlik karesi) yer alıyor.