Suriye ordusu Menbiç ve Ayn el Arab’a girecek iddiası

Barış Pınarı Harekatı'nın ardından Suriye ordusu PYD işgalindeki Menbiç ve Ayn el Arab'a asker göndereceği iddia edildi.

Suriye ordusu Menbiç ve Ayn el Arab’a girecek iddiası

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Amerikan yönetiminin Suriye’nin kuzeyinden tamamen çekilme kararı almasının ardından, gözler Menbiç ve Ayn el Arab’a çevrildi.

Suriye ordusunun 48 saat içinde iki kente de girmesinin beklendiği belirtiliyor. Son olarak Suriye devlet haber ajansı SANA, “Suriye ordusunun kuzeydeki cephelere kaydırmaya başladığını” duyurdu.

İddia ilk olarak, Lübnan merkezli El Mayadin televizyonu tarafından ortaya atılmıştı. El Mayadin, PYD’nin paravan örgütü SDG ile Suriye ordusu arasında bu yönde bir anlaşma yapıldığını öne sürdü. Habere göre, Suriye ordusu SDG kontrolündeki Ayn el Arab ile Menbiç Askeri Konseyi’nin kontrolündeki Menbiç’e 48 saat içinde girecek.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ile SDG’ye yakın kaynaklar da söz konusu anlaşmanın yapıldığını, Suriye ordusunun Rus askerleriyle birlikte her iki kente de gireceğini öne sürüyor. Bir SDG yöneticisi de “Anlaştık” açıklaması yaptı. Ordunun Menbic’e bu gece girebileceği, Ayn el Arab’a Menbic üzerinden geçeceği belirtiliyor.

‘PYD İLE ANLAŞMA OLMAYACAK’ DEMİŞLERDİ

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad, 10 Ekim’de yaptığı basın toplantısında, Kürt güçleriyle diyaloğu başlatma olasılığıyla ilgili soruya, “Bu silahlı gruplar ülkelerine ihanet etti ve bu ülkeye karşı suç işledi” yanıtını vermişti.

Mikdad, “Yabancı güçlerin esiri olanlarla hiçbir diyaloğu veya görüşmeyi kabul etmeyiz. Washington’un Suriye topraklarındaki ajanları için hiçbir yer emniyetli olmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

PYD/YPG terör örgütünün, Türkiye’ye Suriye topraklarına girmek için bahane verdiğini savunan Mikdad PYD/YPG ile anlaşma yapılmayacağının altını çizmişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimi, ana omurgasını PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG’ye karşı Birleşmiş Milletler’e bir mektup göndererek SDG’yi ayrılıkçı terörist grup olarak tanımlamıştı.

Suriye’den BM’ye mektup: PYD’yi bitireceğiz