Suriye ordusu o bölgeden çekildi: YPG’nin kaderini TSK’ya bırakıyorlar

Suriye Savunma Bakanlığı, 'Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruma' gerekçesiyle YPG/PKK'nin oluşturduğu SDG'ye Suriye ordusuna katılma çağrısında bulundu. Örgüt ise özel statünün tanınması şartını ileri sürerek katılmayı reddetti. Bunun üzerine Suriye ordusunun, Tel Tamir'den çekilerek YPG'nin kaderini Türk ordusuna bıraktığı belirtildi.

Suriye ordusu o bölgeden çekildi: YPG’nin kaderini TSK’ya bırakıyorlar

Suriye Haber Ajansı SANA’nın haberine göre, Suriye Savunma Bakanlığı, çoğunluğunu terör örgütü YPG/PKK unsurlarının oluşturduğu SDG’yi Suriye ordusuna katılmaya çağıran bir bildiri yayınladı.

‘SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ İÇİN’

Bakanlık orduya katılmak isteyen kişilerin ve birliklerin zorunlu askerlik ve aranma gibi durumları düzeltmeye hazır olduğunu açıkladı. Savunma Bakanlığı yayınladığı bildiride, “Arap ve Kürtlerle bir olan Suriye evlatlarıyla birlikte Suriye’nin toprak bütünlüğünü kurtarmak için kanımızla çaba sarf etmeliyiz” ifadelerine yer verdi. Suriye Milli Eğitim Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, El Cezire bölgesinde yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle öğrencilerin eğitime devam edemediğini, bakanlığın eğitim koşullarını ele alıp öğrencilerin sınavlara tabi tutulup diplomalarını alacaklarını açıkladı.

YPG REDDETTİ

Terör örgütü ise, ‘özel statünün tanınması’ şartını öne sürülerek, Suriye Ordusu’na katılma çağrısını reddetti.

Terör örgütü ise internet sitesinden yayımladığı yanıtta, Suriye Ordusu’na katılma çağrısına örgütün ayrı yapısını tanıyıp varlığını koruyacak bir siyasi uzlaşıyla başlanabileceğini ve Şam’ın kullandığı dilin rahatsız edici olduğunu belirtti.

Suriye ordusunun, örgütten gelen olumsuz yanıttan kısa süre sonra Rasulayn’ın güneydoğusunda Barış Pınarı Harekatı bölgesi yakınlarındaki Tel Temır’dan güçlerini çekip YPG/PKK’lı teröristleri yalnız bıraktığı görüldü.

PESKOV: TÜRK ORDUSU ÜZERLERİNDEN GEÇER

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov geçen hafta yaptığı açıklamada, YPG/PKK terör unsurlarının

Suriye sınırından çekilmemeleri halinde, Türk ordusunun ‘üzerlerinden geçeceğini’ söylemişti.

ABD’nin son yıllarda YPG/PKK’lı unsurların en yakın müttefiki olduğunu belirten Peskov, “Bunun sonucunda ABD onları terk etti ve bir bakıma ihanet etti. Şimdi onları sınırda bırakıp Türklerle savaştırmayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

Mutabakat çerçevesinde YPG/PKK’nın çekilmemeleri halinde buralara yerleştirilmesine karar verilen Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin çekilmek durumunda kalacağı uyarısında bulunan Peskov, “O zaman da Türk ordusu onların üzerinden geçer” ifadelerini kullandı.

MAZLUM KOBANİ ABD’YE YALVARDI

Suriye ordusunun çekilmesi sonrası, gerçek adı Ferhat Abdi Şahin olan PKK/YPG’li Mazlum Kobani, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye, ABD ile yapılan ateşkes anlaşmasına uymuyor ve savaşı sürdürüyor. Türkiye, aşırılık yanlısı gruplarla birlikte, Hristiyan köylerini işgal etmeye başladı ve yok olma tehdidi altındaki Asuri kasabası Tal Termır’a girmeye çalışıyor. ABD yükümlülüklerini yerine getirmeli” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Suriye ordusu çatıştı mı? Lavrov soruya yanıt verdi