Suriye ordusu teröristlerin kalbine dayandı

Suriye Ordusu, Rusya'nın da hava desteğiyle İdlib’in kritik merkezlerinden Han Şeyhun ilçesini tam kuşatmaya aldı. Ordu birlikleri, Han Şeyhun'un içinden geçen Halep-Şam M5 otoyolunda da kontrolü tam anlamıyla sağlamak üzere.

Suriye ordusu teröristlerin kalbine dayandı

Suriye Ordusu, ilçeye batı yönünden girişte bulunan Fakir ve Nimr kontrol noktalarını ele geçirdikten sonra bugün öğle saatlerinde Hazzanat noktasını da aldı.

İlçenin kuzeydoğusundaki Teri köyü ve Teri Tepesi’ne ilerleyen ordu, Han Şeyhun’u tam kuşatmaya aldı. Han Şeyhun merkezinde halen az sayıda silahlı terör grupları bulunuyor.

Son bir haftadır İdlib’in güneyindeki Hama kırsalından ilerleyen ordu güçleri, Habit Beldesi’ni, Sukeyk ve Teri Tepelerini, Kefreydun ve Sabbağiyye Çiftlikleri ile Han Şeyhun İlçesi sınırlarına giriş noktalarından biri olan Fakir Noktası’nda kontrolü sağladı.

Ordu birlikleri, Han Şeyhun’un içinden geçen Halep-Şam M5 otoyolunda da kontrolü sağlamak üzere.

ABD, Han Şeyhun’daki terör gruplarına operasyon düzenleyen Suriye ordusuna karşı, 7 Nisan 2017’de kimyasal saldırı yalanıyla Suriye’ye ait Şayrat Askeri Hava Üssü’nü vurmuştu.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında Han Şeyhun’u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etmişti.

Ancak Suriye Ordusu, terör faaliyetleri bitmediği için harekatına devam etmişti.

Han Şeyhun’un yaklaşık 10 kilometre güneyindeki Morik İlçesi’nin güneydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’ne ait bir gözlem noktası bulunuyor.