Suriye’de yeni operasyon mesajı… ‘Suriye İdlib’den ibaret değil’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'İhlaller devam ederse yeni bir operasyon yapabiliriz. Suriye sadece İdlib’den ibaret değildir' dedi. Çavuşoğlu geçen hafta da 'İdlib’de rejime karşı verdiğimiz mücadeleden sonra ABD ile ortam değişti' demişti. Erdoğan'ın Trump'a mektubunda da 'Suriye'de işbirliği çağrısı' yapılmıştı.

Suriye’de yeni operasyon mesajı… ‘Suriye İdlib’den ibaret değil’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’deki durum ve Libya’daki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İdlib’deki gelişmelerle ilgili Çavuşoğlu, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada, “İdlib’de bizi üzen gelişmeler oldu. Ancak kararlılığımızı sonuna kadar gösterdik. Sonuçta rejime de ona destek verenlere de gerekli mesajları verdik. Bu süreçte rejim anlaşmayı ihlal etmedi mi? Etti. Biz buna karşılık gerekeni yaptık. Şu anda rejim masada çözüme karşı geliyor. Suriye’ye böyle barış gelmez. İhlaller devam ederse yeni bir operasyon yapabiliriz. Suriye sadece İdlib’den ibaret değildir” dedi.

LİBYA MESAJI

Libya’daki gelişmelerle ilgili de Çavuşoğlu, “Şu anda Hafter’in arkasında birçok devlet var. Bunlar hep beraber Türkiye aleyhinde açıklamalar yaptı. Rusya’nın da bölgede sadece bir şirketi var. Bugün her ülkenin orada bir çıkarı var. Bunlar bölgeyi istikrarsızlaştırmak istiyorlar. Yetmiyor bizim gönderdiğimiz yardımları da engelliyorlar. Şu anda Hafter bu ülkelerden aldığı destekle Trablus’u kuşattı. Ateşkese rağmen bunu yaptılar. Ancak UMH karşı saldırıyla onları geri püskürttü. Eğer biz orada dengeyi sağlamasaydık orada binler ölürdü. Bir daha barış yüzü göremezlerdi” ifadelerini kullandı.

‘İDLİB’DEN SONRA ABD DEĞİŞTİ’

Çavuşoğlu, geçen hafta ABD ile ilişkiler ve İdlib konusunda dikkat çeken bir açıklamada bulunmuştu. Çavuşoğlu, “Kongre’de Türkiye’nin gönderdiği yardımlarla pozitif bir ortam oluştu. (Suriye) İdlib’de rejime karşı verdiğimiz mücadeleden sonra ABD ile ortam değişti. Türkiye’nin oynadığı rolü anlamaya başladılar ama temel sorunlar hala masada” demişti.

ERDOĞAN’IN TRUMP’A MEKTUBUNDA ‘SURİYE’DE İŞBİRLİĞİ’ ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen haftalarda ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’nin ABD’ye tıbbi malzeme yardımıyla birlikte mektup da göndermişti.

Dikkat çeken Suriye ve İdlib mesajlarının yer aldığı mektupta Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Salgın sonrası süreçte de bu iş birliğimizin devam etmesinin ve başta uluslararası ekonominin yeniden sağlığına kavuşturulması olmak üzere, küresel düzenin gerektirdiği reform ve düzenlemelerin hayata geçirilmesinde de yakın eşgüdüm ve ortaklık içinde hareket etmemizin son derece önemli ve yararlı olacağına inanıyorum. Bu konudaki fikir ve önerilerimizi en kısa sürede karşılıklı olarak paylaşabilmeyi ümit ediyorum. Aynı şekilde, salgın vesilesiyle daha da güçlenen ve çeşitlenen iş birliğimizin yarattığı olumlu ortamdan, Türk-Amerikan ikili ilişkilerini her alanda ilerletmek ve başta 100 milyar dolar ticaret hedefimiz olmak üzere, ülkelerimizin sahip olduğu potansiyeli en etkin şekilde hayata geçirmek için de istifade etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Nitekim, Suriye ve Libya başta olmak üzere, bölgemizdeki son gelişmeler, Türk-ABD ittifakının ve iş birliğinin en güçlü şekilde sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Umuyorum ki, önümüzdeki dönemde, Kongre ve ABD basını da, salgın sırasında sergilediğimiz bu dayanışmanın da etkisiyle, ilişkilerimizin stratejik önemini daha iyi kavrayacak ve ortak sorunlarımızla ortak mücadelemizin gerektirdiği anlayış içinde hareket edecektir.”