Suriye'den ABD'nin YPG ile petrol anlaşmasına kınama: Tam teşekküllü hırsızlık

Suriye Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK/PYD’nin paravan örgütü Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) Suriye'nin kuzeyindeki petrol yataklarının modernizasyonu için ABD'li şirketle imzaladığı anlaşmayı kınadı. 

Suriye'den ABD'nin YPG ile petrol anlaşmasına kınama: Tam teşekküllü hırsızlık

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya konuşan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Amerikan yönetiminin himayesi ve desteği altındaki “DSG” ile bir Amerikan petrol şirketi arasında imzalanan petrol anlaşmasını kınadıklarını söyledi.

'TAM TEŞEKKÜLLÜ HIRSIZLIK'

Bakanlık yetkilisi, söz konusu anlaşmanın "tam teşekküllü nitelikli bir hırsızlık" olduğunu, "sadece çalan hırsızlarla satın alan hırsızlar arasında bir anlaşma olarak tanımlanabileceğini" ifade etti. Yetkili "Suriye’nin egemenliğine yönelik bir saldırı" olarak nitelediği anlaşmanın ABD'nin düşmanca yaklaşımının devamı olduğunu ifade etti. 

'ANLAŞMA ASILSIZ'

Suriye’nin bu anlaşmayı "batıl ve asılsız" saydığını ve "hiçbir yasal dayanağının olmadığını" belirten yetkili, “Amerikan işgalinin elinde ucuz bir kukla olmayı kabul eden bu işbirlikçi milislerin rolü ve modelini temsil eden bu gibi sinsi ve aşağılık eylemlerinden uyararak, bu kiralık milislerin Amerikan işgalinin eninde sonunda zevale ereceği idrakinde olması gerektiğini" kaydetti. 

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu YPG, Fırat'ın doğusundaki petrol sahalarının modernizasyonu için Amerikan Delta Crescent Energy petrol şirketi ile anlaşma imzalamıştı. Anlaşmayı Trump’a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham duyurmuştu.