Suriyeliler sokağa indi: ÖSO bayrağıyla eylem yaptılar

İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde Suriyeli sığınmacılar sokağa indi, eylem yaptı. ÖSO bayrakları açıp tekbir getiren gruplar Kovid-19 önlemlerini hiçe saydı. AB ülkelerindeki İslam karşıtlığını protesto adı altında gerçekleşen eylemlere birçok ilde eylem yasak olmasına rağmen müdahale edilmedi.

Suriyeliler sokağa indi: ÖSO bayrağıyla eylem yaptılar

VERYANSIN TV

İstanbul Aksaray’da bir araya gelen yüzlerce Suriyeli eylem yaptı. Suriye’deki çeşitli gruplar adına eylem yaptığı öğrenilen grupların sosyal medya üzerinden organize oldukları ve günler öncesinden eyleme hazırlandıkları ortaya çıktı.

Aykırı haber sitesinin aktardığına göre Aksaray meydanına çekilen görüntülerde tekbirler eşliğinde Arapça yazılı bezler ve ÖSO ve El Nusra bayrakları açıldığı görüldü.

Sokaktaki vatandaşın maske takmaması konusunda sıkı denetimler sürerken, sosyal mesafeye dikkat edilmesine rağmen birçok eyleme müsaade edilmiyor. İktidar karşıtı görülen tüm protesto ve etkinliklere hızlı bir şekilde müdahale edilirken, İstanbul’un orta yerinde yapılan eyleme müdahale edilmemesi dikkat çekti.

ÖSO adına yapılan eylemlerin sadece İstanbul ile sınırlı olmadığı ortaya çıktı. Gaziantep, Konya ve İzmir’de de Suriyeliler sokaklara çıkıp eylemler yaptı.

İZMİR'DE DE ALANA ÇIKTILAR

 İzmir'de sayıları her geçen gün artan ve özellikle Konak, Basmane, Buca, Karabağlar gibi semtleri mesken tutan Suriyeliler, toplumsal eylemlere de başladı. Suriyeli gençlerden oluşan bir grup, bugün öğle saatlerinde Konak Pier'in karşı tarafındaki köprünün üzerinden Suriye bayrağı açıp yürüdü. Arapça sloganlar da atan gruba herhangi bir müdahalede bulunulmadığı görüldü. Suriyeliler'in ne istediği anlaşılamazken, bu eylem yurttaşların tepkisini çekti.

Takip edilen sosyal medya hesaplarından biri olan İzmir'de Çevirme Radar'da yayınlanan görüntülere İzmirli yurttaşlar çok sayıda yorum yaptı. Suriyeliler'e tepki gösterdi.

GAZİANTEP'DE SOSYAL MESAFESİZ YÜRÜYÜŞ

Gaziantep eski valilik binası önüne toplanan Suriyeliler Arapça pankartlar taşıyarak ve Arapça sloganlar atarak yürüyüş yaptı. 

Suriyelilerin yürüyüşünde sosyal mesafe ve maske hiçe sayıldı. Emniyet güçleri bu olay karşısında sessiz kaldı.

İçişleri Bakanlığı, virüs nedeniyle Gaziantep'teki etkinlikleri 1 Aralık’a kadar ertelemişti.

KONYA'DA DA SOKAKTALAR

Konya'da da bir grup Suriyeli sloganlar atarak yürüyüş yaptı.