Süt fabrikasında iğrenç görüntüler... Gözaltına alındılar

Konya'da bir kişi süt fabrikasının süt kazanına girerek banyo yaptı ve bu görüntüleri Tiktok hesabından paylaştı. Tepkiye neden olan görüntülerle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, banyo yapan Emre S. ile görüntüleri çekip paylaşan Uğur T.  gözaltına alındı.

Süt fabrikasında iğrenç görüntüler... Gözaltına alındılar

Konya'da üretim yapan bir süt fabrikasında çalışan bir kişi, süt kazanının içine girerek banyo yaptı.

Süt kazanında banyo yaptığı anlar bir başka çalışan tarafından kaydedildi. Süt kazanın içine girip banyo yapan kişinin görüntüleri Tiktok'ta yayınladı.

Süt banyosu yapılan anlara Kemal Sunal'ın Sakar Şakir filmindeki 'Marmara Kamil' karakterinin repliği eklendi.

Görüntüler sosyal medyada büyük tepki çekti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, sosyal medyada paylaşılan ve tepkiye neden olan görüntülerin ardından, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatı üzerine inceleme başlattıklarını söyledi.

Denetimlerin ardından iş yerinin faaliyetine son verildiğini belirten Ergin, şunları kaydetti:

"Arkadaşlarımız denetimlerini yaptılar. İnsan sağlığını riske atan durumlardan dolayı faaliyetten men edilen firmaya, 13 bin 934 lira idari para cezası uygulandı. Aynı zamanda Konya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Var olan sütlerin imhasını ve işletme belgesinin iptalini de gerçekleştireceğiz."

Öte yandan Meram Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de kontrollerin ardından iş yerini mühürlemek için binaya geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada ise "Konya'daki bir süt üretim tesisinde olduğu ileri sürülen, halk sağlığını ve gıda güvenliğini hiçe sayan görüntüler üzerine, söz konusu işletmeye ekiplerimiz ivedilikle yönlendirilmiştir. Gelişmeler, kamuoyu ile paylaşılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu görüntülerin çekildiği Benefit Hayvancılık firmasının sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada da tepkilere neden olan görüntülerdeki kişinin, iş akdinin feshedildiği ve hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı duyuruldu.

GÖZALTINA ALINDILAR

Başlatılan oruşturma kapsamında, banyo yapan Emre S. ile görüntüleri çekip paylaşan Uğur T.  polis tarafından gözaltına alındı. Şüpheliler hakkında Türk Ceza Kanununun 185'inci 'İçilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası verilir' maddesi kapsamında işlem yapılacağı öğrenildi.