Suudi Arabistan’dan İsrail’e: Önce bağımsız Filistin devleti

Suudi Arabistan, İsrail'le normalleşme için önce bağımsız Filistin devletinin kurulması gerektiğini bildirdi. İsrail tarafından yapılan açıklamada ise, "Suudi Arabistan'la normalleşme Hamas'a karşı bir kazanç olacak" denildi.

featured

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İsrail ile diplomatik ilişki kurulması için önce bağımsız Filistin devletinin kurulması gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın El-İhbariyye kanalının haberine göre, Bin Ferhan, 60. Münih Güvenlik Konferansı kapsamındaki bir oturumda ülkesinin, Gazze’de yaşananlara ve Filistin meselesine dair tutumunu anlattı.

Bin Ferhan, bölgedeki sorunu çözecek tek ve güvenli yolun, ABD ile İsrail’in iki devletli çözüme olan bağlılığından geçtiğini kaydetti.

İsrail’in fiillerinin, Araplar ile Müslümanların duygularını tahrik ettiğini belirten Bin Ferhan, Gazze’de yaşananların İsrail’e her açıdan yansımaları olacağını savundu.

Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler mevzusuna da değinen Bin Ferhan, “İsrail’le ilişkimiz yok. Bizim önceliğimiz, Gazze’deki insani durumu çözüme kavuşturmak. Önceliğimiz Gazze’deki insani kriz ve İsrail’le normalleşmeden önce bağımsız Filistin devletinin kurulması.” ifadesini kullandı.

Bin Ferhan, İsrail’le normalleşmenin, Arap Barış Planı’na bağlılıktan geçtiğini vurguladı.

Arap Birliği üyesi ülkeler, 2002’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta kabul edilen Arap Barış Planı bildirisiyle, “toprak karşılığı barışı” yani 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail’le normalleşmeyi reddetmişti.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, ülkesinin Suudi Arabistan ile normalleşmesinin “Hamas’a karşı bir kazanç” olacağını iddia etti.

60. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında konuşan Herzog, Hamas’ın 7 Ekim saldırılarındaki amaçlarından birisinin Tel Aviv ve Riyad yönetimleri arasındaki “normalleşme görüşmelerini bozmak” olduğunu ifade etti.

Herzog, “Bu nedenle Suudi Arabistan’la devam etmek, Hamas’ın yaptığına karşı açıkça bir kazanç olacaktır.” dedi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile dün görüştüklerini belirten Herzog, Al Sani’nin “esirlerin dönüşü için büyük çaba sarf ettiğini” söyledi.

İsrailli esirlerin nerede ve ne durumda olduklarını bilmediklerine dikkati çeken Herzog, “Birisi rehineler meselesini çözmeli ve mümkün olan en kısa sürede onların eve güven içinde dönmelerini sağlamalı.” diye konuştu.

İsrail’in Kanal 13 televizyonu, İsrailli yetkililerden oluşan bir heyetin yeni esir takası mutabakatı için gelecek hafta Katar’a gideceğini duyurmuştu.

Mossad Başkanı, Şin-Bet (Şabak) Direktörü ve İsrail ordusunda kaçırılan ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon’un de yer aldığı bir heyet, 13 Şubat’ta Kahire’de ABD, Katar ve Mısır temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen toplantılara katılmıştı.

New York Times gazetesi Kahire’de yapılan ancak sonuç alınamayan dolaylı görüşmelerin daha alt düzeydeki yetkililer tarafından 3 gün daha devam ettirileceğini yazmıştı. Taraflar arasında uzlaşmaya varılamamıştı.

Suudi Arabistan’dan İsrail’e: Önce bağımsız Filistin devleti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!