Suudilerden Yemen’de yeni katliam: 100 ölü!

Yemen'in Zamar kentinde Husilerin kontrolündeki bir binaya Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında ölü sayısının 100'u bulduğu bildirildi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ittifakının Yemen’e saldırıları sürüyor.

Yemen‘nin Zamar kentinde Husilerin alıkoyduğu kişileri tuttuğu, hapishane niteliğindeki bir binaya Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında, 50 kişinin öldüğü ve 100 kişinin yaralandığı belirtildi. Kızılhaç Örgütü ise ölü sayısının 100’ü geçtiğini duyurdu.

Husi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Koalisyon yeni hicri yılı Zamar’da mahkumları hedef alan korkunç bir katliamla başlattı. Saldırılarda ilk belirlemelere göre 50 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.” ifadelerini kullandı.

Husilere bağlı Mahkum İşleri Ulusal Komitesi Müdürü Abdulkadir el-Murtada ise Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, koalisyon uçaklarının Zamar kentinde Husilerin kontrolündeki hapishaneyi hedef aldığını belirterek, kurtarma ekiplerinin saldırıların yoğunluğu nedeniyle bölgeye ulaşamadığını kaydetti.

Görgü tanıkları, saldırılarda yaralananların birçoğunun Husilere ait araç ve ambulanslarla hastanelere taşındığını ancak hapishanede alıkonulanlardan bir kısmının ise hala binanın altında mahsur olduğu bilgisini verdi.

SUUDİLER: VURULAN HEDEF MEŞRU!

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon saldırıyla ilgili Yemen’de hapishanenin değil, Husilere ait askeri hedefin vurulduğunu iddia etti.

Al Arabiya televizyonunun yayımladığı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Turki el-Maliki’nin yazılı açıklamasına göre, koalisyon, Yemen’in Zamar kentinde hapishaneyi değil, Husilere ait askeri hedefi vurdu. Maliki, vurulan yerin kendileri için “meşru bir hedef” olduğunu, ellerinde deliller bulunduğunu öne sürdü.

Husilerin kullandıkları silahların gelişiminin, Yemen’de İran Devrim Muhafızları unsurlarının bulunduğunu gösterdiğini iddia eden Maliki, Hudeyde Limanı’nın hala Husilerin silahlara ulaşma noktası olduğunu öne sürdü.

BAE PERŞEMBE GÜNÜ DE SALDIRMIŞTI

Husiler, olayla ilgili Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerini (BAE) suçlayarak, uluslararası ve yerel kuruluşları olayı yakından takip etmeye çağırdı.

Yemen Savunma Bakanlığı, BAE’nin perşembe günü geçici başkent Aden ile Ebyen’de hükümet güçlerini hedef alan hava saldırılarında ölü ve yaralıların sayısının 300’den fazla olduğunu açıklamıştı.

Söz konusu gelişmelere ilişkin saldırıyı doğrulayan BAE tarafından yapılan açıklamada, Aden Havalimanındaki Arap koalisyon güçlerine karşı düzenlenen terör saldırısına cevap olarak ülkenin güneyinde silahlı terörist gruba saldırı düzenlendiğini duyurmuştu.