Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı

"Casusluk" iddiasıyla tutuklandığı davadan tahliye edilen Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.

featured

DEVA Partili Metin Gürcan’ın tahliyesine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından itiraz edilmişti. Sabah gazetesinin aktardığına göre, Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin itirazı kabul etmesi üzerine Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.

NE OLMUŞTU?

“Casusluk” suçundan müebbet ve 35 yıla kadar hapis cezası talebiyle dün Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edilen Gürcan’ın, adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verilmişti.

Tahliye yazısının Sincan Ceza İnfaz Kurumuna ulaşmasının ardından işlemi tamamlanan Gürcan, gece 01.00 sıralarında serbest bırakılmıştı.

Gürcan’ı cezaevi nizamiyesinde aile üyeleri ile avukatları karşılamıştı.

Kararın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gürcan’ın tahliye edilmesine itiraz etmişti.

İtiraz dilekçesinde, dosyadaki mevcut delil durumu ve isnat edilen suçlamalara ilişkin cezanın üst sınırına dikkat çekilerek adli kontrol şartının bu aşamada yetersiz kalacağı gerekçesiyle Gürcan’ın yeniden tutuklanması istenmişti.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, para karşılığı yabancı ülkelere casusluk yaptığı iddiasıyla DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan hakkında hazırladığı iddianamede dikkat çeken tespitler yer almıştı.

Metin Gürcan’ın telefon ve bilgisayarında yapılan kriminal incelemelerde, dijital materyallerden elde edilen İngilizce rapor ve makaleler 8 klasörde toplanmıştı. Metin Gürcan’ın telefon yapılan incelemesinde İngiltere merkezli özel bir istihbarat ve risk analiz şirketi çalışanıyla mesajları dosyaya girmişti.

Bu kişinin talep ettiği konularla ilgili Gürcan rapor hazırladığı, bu raporlardan bazılarının açık kaynaklardan derlenemeyecek nitelikte olduğu ve Türkiye’nin milli menfaati açısından tehdit barındırdığı iddia edilmişti. Söz konusu raporlara ilişkin “Görüşmelerimi yaptım, çok güzel insider insights (içeriden bilgi) var” diyen Gürcan’ın “içeriden” bilgi aldığını kabul ettiği belirtilmişti.

İddianamede MİT ve Milli Savunma Bakanlığı’nın değerlendirme yazısı ile Emniyet’in raporu da yer almıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün kolluk araştırma tutanağında, yabancı bir istihbarat servisinin resmi yazışmalarında Metin Gürcan’dan “GURMET” kod adlı “Kaynak” (haber elemanı) olarak bahsedildiği, yazışmaların değerlendirme bölümünde, Metin Gürcan’dan intikal eden bilgilerin güvenilirlik derecesinin “3”, doğruluk derecesinin ise “C” olarak tasniflendiği bildirilmişti.

MİT ‘CİDDİ TEHDİT’ DEMİŞTİ

MİT’in dijital materyallere ilişkin yazısında “Metin Gürcan tarafından hazırlanan rapor içerikleri göz önünde bulundurulduğunda, dokümanların yabancı istihbaratçılarla paylaşılmak üzere hazırlandığı ve kapsamları itibarıyla Türkiye’nin askeri, savunma sanayi/teknolojik, dış politika, ekonomik ve biyografik sırlarının ifşası kapsamında ciddi milli güvenlik tehdidi olduğu değerlendirilmiştir” tespiti yer almıştı.

Soruşturma kapsamında Milli Savunma Bakanlığı’ndan da görüş istenmişti. Bakanlık, Metin Gürcan’ın dijital materyallerinden çıkan dokümanlarla ilgili “Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgiler” tespitini yapmıştı.

‘MÜŞTERİ OLAN HERKESE PARA UĞRUNA AÇIKLAMIŞ’

İddianamede Metin Gürcan’la ilgili “Şüphelinin savunmasının aksine tüm vaktini devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin ederek, askeri eğitim ve faaliyetleri neticesinde oluşan formasyonu ile şekillendirerek, kim olduğu ve ne amaçla istediğine bakmaksızın, müşteri olan herkese sırf para uğruna açıkladığının görüldüğü” tespiti dikkat çekiyordu.

Gürcan’ın, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme” ve “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama” suçlarından müebbet ve 35 yıla kadar hapsi isteniyor.

Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    bulursaniz tutuklarsiniz, hep ayni dumenler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!