Talat Paşa’nın katilinin heykelinin dikilmesine sert tepki

Talat Paşa'yı sırtından vuran Soğoman Teyliryan’ın heykeli Ermenistan’a dikilmesine Vatan Partisi'nden tepki geldi.

Talat Paşa’nın katilinin heykelinin dikilmesine sert tepki
HALIL IBRAHIM KARACAY/, DHA\n

Vatan Partisi’nin gençlik kolu Öncü Gençlik’in Genel Başkanı Özgür Bursalı Ermenistan’da hürriyet kahramanı Talat Paşa’yı hedef alan heykele karşı basın açıklaması yaptı.

1922 yılında Talat Paşa’yı sırtından vuran Ermeni terörist Soğoman Teyliryan’ın heykeli Ermenistan’da dikilmişti. Heykelde Talat Paşa’nın başının Katil Teyliryan’ın ayağının altında gösterilmesi büyük tepki çekmişti. Ankara’da Ulus Heykeli önünde bir araya gelen Vatan Partisi Öncü Gençlik üyeleri, nefret heykeline karşı basın açıklamasıyla birlikte harekete geçtiklerini belirttiler. Açıklamayı yapan Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, “Bu nefret heykeli açık bir provokasyondur. Türk milletine hakaret eden bu heykele karşı mücadeleyi bir vatan görevi olarak görüyoruz. Vatan Partisi Öncü Gençlik olarak söz veriyoruz, Talat Paşa’nın başını yerde koymayacağız!” dedi.

Özgür Bursalı açıklamada heykelin uluslararası anlamda da bir nefret suçu olduğunu söyleyerek “Kimse terörist Tehliryan’ı heykeller dikerek kahramanlaştıramaz. Bu heykel milletler arasında kin ve nefreti kışkırtmaktadır” dedi. Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı, Hükümet yetkilileriyle siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunan Öncü Gençlik Genel Başkanı, “Bu nefret heykeline karşı bir araya gelerek mücadeleyi yükseltelim. Bu mücadele, Türkiye’nin bugün içeride ve dışarıda terör örgütlerine karşı başarıyla yürüttüğü vatan savaşından bağımsız değildir.” dedi.

Hükümet yetkililerine çağrıda bulunan Bursalı, “Bu nefret heykeline karşı bir araya gelerek mücadeleyi yükseltelim. Bu mücadele, Türkiye’nin bugün içeride ve dışarıda terör örgütlerine karşı başarıyla yürüttüğü vatan savaşından bağımsız değildir.” dedi.