Taliban'a direniş için toplanıyorlar... Son kale: Penşir

Afganistan’da Taliban’ın ülkeye hakim olmasının ardından Penşir bölgesinde başlayan direniş hareketinin ivme kazandığı bildirildi.

Taliban'a direniş için toplanıyorlar... Son kale: Penşir

Taliban, Afganistan’da kontrolü sağlamasına rağmen ülke içinde direniş isteği olduğu da belirtiliyor. Özellikle Afgan ordusunun çoğu vilayeti kurşun atmadan Taliban’a teslim etmesi, kuzeyli grupların da aynı şekilde Taliban’a karşı koymadan sınır ötesine çekilmelerinin ardından, beklenmeyen gelişmeler yaşandığı iddia edildi.

Milliyet'in haberine göre bunlardan en önemlisi, Taliban’a teslim olmayan tek bölge konumundaki Penşir’de yaşananlar. Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Emrullah Salih ve efsanevi Afgan lider Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud’un Penşir’de başlattıkları direnişin etkisi tüm ülkede hissedilmiş durumda.

Ülkeyi terk eden Eşref Gani’nin birinci yardımcısı olan Emrullah Salih, meşru olarak ülkenin geçici cumhurbaşkanı statüsünde olduğunu açıklamıştı. Salih twitter’dan yaptığı paylaşımında, ‘direnişe katılın’ çağrısı yaparken, “Pakistan destekli baskı rejimine ve vahşi diktatörlüğe karşı koymak bizim meşruluğumuz” ifadelerini kullandı. Öte yandan Penşir’de kendilerini Salih’in ‘direniş ordusu’ olarak adlandıran kalabalık bir motosiklet konvoyunun olduğuna dair bazı videolar da sosyal medyada yer aldı. Tacikistan’daki Afganistan Büyükelçiliği’nde de Eşref Gani’nin yerine Emrullah Salih’in fotoğrafları asıldı. Bununla birlikte Taliban’ın Afgan ordusundan kalan silah, ekipman ve hatta hava gücüyle bölgeye saldırmasından endişe ediliyor.

Afgan lider Ahmed Şah Mesud.

Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud.

ATEŞ AÇTILAR: 3 ÖLÜ

Direniş ateşi Penşir’de yanarken, ülkenin birçok bölgesinde de Taliban karşıtı protestolar başladı. Taliban’ın resmi kurumlarda ve meydanlardaki Afganistan bayraklarını indirip yerine Taliban bayrakları asmasının ardından bazı kentlerde protestolar başladı. BBC, Afganistan’ın Celalabad, Kunar ve Host kentlerinde Taliban karşıtı protestoların düzenlendiğini ve göstericilerin Afgan bayrakları salladığını bildirdi. Kabil’in doğusundaki Celalabad kentinde çok sayıda kişi ellerinde Afganistan bayrağı ile sokağa çıktı. Göstericiler kent meydanındaki Taliban bayrağını indirdi ve yerine Afganistan bayrağını astı.

Reuters haber ajansına göre, eyleme Taliban güçleri ateş açtı. İki görgü tanığı, açılan ateşte üç kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Taliban kaynakları ise bir kişinin öldüğünü duyurdu. Görgü tanıkları, eylem yapanlar Celalabad meydanında Taliban bayrağı yerine Afganistan’ın ulusal bayrağını göndere çekmeye çalışırken ateş açıldığını kaydetti.

PENŞİR NERESİ?

Penşir, başkent Kabil’in kuzeydoğusunda bulunan bir vilayet. Adı Farsça’da ‘Beş Aslan’ anlamına gelen bölge, Afganistan’ın hiçbir zaman işgal edilemeyen bölgesi olarak nam salmış durumda. Panşir, Taliban karşıtı bir kale olarak tanınıyor. Doğal güzellikler içinde yeşil bir bölge olan Penşir, çok sayıda farklı etnik gruba da ev sahipliği yapıyor. Penşir’in en önemli ismi olan Ahmed Şah Mesud, Taliban tarafından düzenlenen bir suikast operasyonuyla öldürülmüştü.