Taliban'ın sözcülerinden Süheyl Şahin'den Çin'e çağrı

Taliban'ın sözcülerinden Süheyl Şahin, Çin'in Afganistan'ın yeniden inşasında büyük rol oynayabileceğini ifade etti. Ayrıca Şahin, uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlara da çağrıda bulunarak, yeni yönetime fon sağlanması talebinde bulundu.

Taliban'ın sözcülerinden Süheyl Şahin'den Çin'e çağrı

Yönetimi ele geçirmelerinin üzerine ılımlı mesajlar vermeye özen gösteren Taliban sözcüleri, bu sefer Çin Halk Cumhuriyeti'ne çağrıda bulundu.

Çin Merkezi Televizyonu'na (CCTV) konuşan Süyehl Şahin, Afganistan'daki gelişmelere ve uluslararası yansımalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Şahin, Afganistan'ın yeniden imarına vurgu yaparak, "Çin, dev ekonomisi ve kapasitesiyle büyük bir ülke. Afganistan'ın yeniden inşasında büyük rol oynayabilir." dedi.

Komşu ülkeler ve bölge ülkeleriyle birlikte tüm dünyayı Afganistan'ın yeniden inşasında rol almaya çağıran Şahin, tüm ülkelerin desteğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

TALİBAN'I RESMİ OLARAK TANIMA ÇAĞRISI

Yönetimi silah zoruyla ele geçiren ve demokrasinin artık geçerli olmadığını belirten Taliban'ın sözcüsü, uluslararası toplumu Taliban'ı resmi olarak tanımaya çağırdı.

Taliban yönetimindeki Afganistan'da kadınların özgürlüklerine dair endişeleri de reddeden Şahin, kadınların eğitim ve çalışma haklarını koruyacaklarını savundu. 
Şahin, uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlara da çağrıda bulunarak, yeni yönetime fon sağlanması talebinde bulundu.