Tam 25 bin kişi inanılmaz bir suç yüzünden hapiste

Daha önce ayrıldığı eşine 'Nafaka' borcunu ödeyemediği için 3 aylık 'Tazyik Hapsi' ile hapse atılanların sayısının 25 bin olduğu bildirildi.

Tam 25 bin kişi inanılmaz bir suç yüzünden hapiste

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Kurucusu İlhan Ergincan, kişinin ödeme gücü olmadığından dolayı yoksulluk nafakasını ödeyememesinden kaynaklı 3 ay tazyik hapsi yatmasının insan haklarına aykırı olduğunu belirtti. Ergincan, “Gerçekten ödeme gücü olmayan insanın yoksulluk nafakasını ödeyememesinden kaynaklı 3 ay Tazyik Hapsi yatması insan haklarına aykırıdır ve kişinin özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Nafaka konusunda getirilecek alt ve üst süre sınırı ile işsiz olduğundan dolayı nafaka ödeyemeyen mağdurun nafakasını devlet toplu olarak karşı tarafa öder ve nafaka borçlusu işe girdiğinde maaşının dörtte biri oranında kesinti yaparak tahsil edip Tazyik Hapsi’ni sonlandırmış olur.” görüşünü kaydetti.

25 BİN KİŞİ HAPİSTE

Yeni Akit gazetesinden Resul Ekrem Şahan’a konuşan İlhan Ergincan, Tazyik Hapsi’nden dolayı 25 bin mağdurun hapiste olduğunu açıkladı:Şu ana kadar 25 bin mağdur hapistedir ve bu insanların ikinci eşlerini, çocuklarını ve ailelerini mağdur etmiş bulunuyorsunuz. Nafaka borçlusunu 3 ay hapsederek alacağı tahsil edemediğiniz gibi, içeride bulunduğu ayların nafakasının da zaten tahsili mümkün değildir. Faizi ile artan borçla hapisten çıkan mağduru yeniden hapse attıracak borç yükü ile karşı karşıya bırakıyorsunuz. Bu yanlıştan hükümetimizin bir an önce dönmesi gerekmektedir” çağrısında bulundu.

DAĞILMIŞ AİLE VE ÇOCUK HAKLARI DERNEĞİ

Dağılmış Aile ve Çocuk Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Erol Şahin de, “Hayvanlar bile haciz edilemezken, icra konusundan dolayı Tazyik Hapsi’ne mahkum edilen arkadaşlarımız var. Toplumu yaralayan sıkıntı binlerce insanı maalesef mağdur ediyor. İşsiz kaldığından dolayı nafakasını ödeyemeyen insanlar Tazyik Hapsi ile cezalandırılıyor. En azından işsiz kalan kardeşlerimiz için devletimiz bir fon kurarak nafaka ödenmesi konusunda yardımcı olmalıdır. Nafakaya da bir sınırlama getirilmelidir. Bir sınırlama getirilmesi halinde insanlar ödemesini yapabilecekler” şeklinde konuştu.