Tam kapanmada test sayısı neden düştü?

Kısıtlamanın son gününe girilirken kısıtlama boyunca test sayısı da aşılama oranı da uzmanların belirttiği seviyeye çıkarılamadı. Prof. Dr. Feride Aksu Tanık test sayısı ve aşılama oranının neden azaldığını açıkladı.

Tam kapanmada test sayısı neden düştü?

Halk Sağlı Uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, TBMM gündemine de getirilen aşı şaibelerinin açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, “Pandemi yönetiminin her aşamasına 'kayırmacılık iddiaları' gölge düşürmüştür. Aşı teminindeki gecikmeler toplumsal bağışıklığın sağlanmasından çok uzağa düşürdü bizi. Pandemiyle geçen bir yıl eğitimde eşitsizliğin çok derinleşmesine yol açtı. Hastalıktan korunmanın tek sorumluluğunun vatandaşa aitmiş gibi yansıtılması, kamunun sorumluluklarından sıyrılmasının kılıfı oldu” ifadelerini kullandı.

TEST SAYISI DA AŞI SAYISI DA DÜŞTÜ

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, tam kapanma sürecinde aşı sayısının da test sayısının da düştüğü belirten Tanık, ''Bundan bir ay önce Nisan ayının ortalarında günlük test sayısı 320 binlerde iken ve adına “tam kapanma” dedikleri 17 günlük uygulama sürerken günlük test sayısının tedricen 220 binlere düşürülmüş olmasının epidemiyoloji bilimi açısından hiçbir anlaşılır nedeni yoktur.

Türkiye’de test olguları bulma amacıyla yaygın bir biçimde yapılmıyor, temaslılara test uygulanmıyor, kendisinde hastalık bulgusu, belirtisi olup sağlık kurumlarına başvuranlara test yapılıyor. Bu yolla toplumdaki olguların saptanması ve salgının boyutuna dair fikir sahibi olmak olanaklı değildir. Bu test politikasının hedeflenen tarihteki “açılma” için zemin hazırlamaya yönelik olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki ülkemizde açıklanan sayılara güvenme şansımız yok'' diye konuştu.