Tamirciniz duymasın: Araba temizlemenin püf noktaları

Dürüst olalım, kimse tekerlekli bir çöp kovasında yolculuk etmek istemez. Hiçbir şey sizi A noktasından B noktasına temiz ve düzenli bir ortamda taşıyan bir aracın eline su dökemez. Korkmayın, arabanızı ucuza siz de temizleyebilirsiniz.

Tamirciniz duymasın: Araba temizlemenin püf noktaları

KLİMALAR

Klima boşluklarındaki toz oranı arabanızın yaşını gösterir derler. Tozlu bir klimayla seyahat etmek ise tam bir kabustur. En yakın hırdavatçıya gidip çok ucuza küçük bir köpük fırça satın alın. Artık klima boşluklarını temizleyebilir ve arabanızın kötü kokmasını engelleyebilirsiniz.

DİREKSİYON ve RADYO KENARLARI

Detaylı temizlik için aslında bilinmez veya o süslü aletlere ve kitlere ihtiyacınız yok. Kkullanılmış da olsa bir diş fırçasının kılları yüzeydeki boşlukların içine kadar girecek ve tüm kirleri çıkartacak. Dişlerinizi fırçalıyor hesabı yapın.

FIRÇA ve SÜPÜRGE

Arabanızdaki düğmelerin, arabanın ön kısmının, klimaların vb. tozunu almaya çalışmanın en kötü yanlarından biri tüm tozun bu sefer arabanın yerlerine çökmesi ve onları da ayrıca süpürgeyle çekmeniz gerekmesidir. Bunu en aza indirmek için küçük bir fırça alıp onunla toz alırken bir yandan da süpürgenin başlığını çıkartmış halde tozları çekebilirsiniz. Bu sayede toz aldıkça kir ve parçacıkları da hemencecik süpürgeyle çekmiş olacaksınız.

KLAVYE TEMİZLEYİCİ İLE DÜĞME ARALARINI TEMİZLEME

Tıpkı bir klavyede olduğu gibi, arabanızın boşluklarındaki toz ve kirleri dışarı atmak için basınçlı hava kullanabilirsiniz. Basınçlı hava spreyi, uzun ve ince borusundan çok hızlı bir şekilde basınçlı havayı gönderir ve böylece temizlemek istediğiniz her yere direkt hava akışı sağlar.

FAR TEMİZLİĞİ

Eğer farlarınız yolu, gayet açık bir gecede bile ağır sis içinde gidiyormuşsunuz gibi aydınlatıyorsa diş macununuzu (özellikle beyazlatıcı etkiye sahip olanlar) alıp farlarınızı kendiniz temizleyebilirsiniz. Diş macununu farlarınıza sürmeniz, ovmanız ve durulamanız yeterli. Ve sonuç: (neredeyse) yenisi gibi aydınlatan farlar.

BOYA TEMİZLİĞİ

Boya temizliği için arabanızın gövde boyası üzerinde boya temizleme kili kullanınız. Kil arabanızın üzerindeki yapışkan maddeleri toplayarak ona parlak bir görünüm kazandırıyor.

HAVA FİLTRESİ TEMİZLEME

Eğer filtrelerinizde küf varsa solunum hastalıklarına yakalanma riskiniz de gündeme gelebilir. Bu yüzden filtrelerinizi temiz tutmaya özen gösterin.

EVDE CAM SUYU

Cam yıkama suyu yapmak gerektiğinde aslında çok kolay, özellikle de sıcak kuru ve tozlu yaz aylarında. Tek yapmanız gereken 3 bardak hububat alkolünü dört bardak suyla karıştırmak ve çok az, iki çay kaşığı bulaşık deterjanı eklemek. Karışımı boş bir kutuya koyup acil durumlar için saklayabilirsiniz.

KULAK TEMİZLEME ÇUBUĞU

Doktorların sakın kullanmayın demelerine rağmen kulak temizleme çubuğu araba temizliği için bire bir. Eğer arabanızın gerçekten her köşesinin tertemiz olmasını istiyorsanız kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Kulak temizleme çubukları muhteşemler çünkü her yere girebiliyorlar, bardak arabanızın önündeki logoya kadar. Uçları pamuk olduğu için de kullandığınız önceki temizlik malzemesinin kalıntılarını toplayabiliyorlar. En iyi tarafı da 100’lük paketlerde satılmaları böylece bir tane de 20 tane de kullansanız fark etmiyor.

KOLTUK TEMİZLİĞİ

Eğer, deri veya vinil fark etmez, arabanızın koltuklarında iğrenç lekeler varsa endişelenmenize gerek yok. O pis şeylerden hemencecik kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yakınlardaki marketten sihirli temizlik süngeri satın almak ve lekelerin üzerini ovmak. Süngeri biraz ıslatın ve yavaşça lekeyi temizlemeye başlayın. Kısa sürede fabrikadan yeni çıkmışcasına temiz koltuklarınız olacak.

DERİ KOLTUKLARI PARLATMAK

Deriyi yıkamak yapılabilecek en zor şeylerden biridir. Eğer yanlış malzemeyi kullanırsanız deri lekelenir ve arabanız biraz kalitesiz görünmeye başlar. Bunun yerine az miktarda zeytinyağı alın, bunu bir havlunun veya bezin üzerine dökün ve dairesel hareketlerle koltuklarınızı silin. Zeytinyağı kısa sürede çıkmaz bu nedenle çok kullanmanıza gerek yok.

KÖTÜ KOKULARI GİDERME

Diyelim ki arabanız kötü kokuyor ne yapabilirsiniz? Azıcık karbonat alın ve koltukların üzerine serpin birkaç saat öyle bırakın sonra da karbonatı süpürüp temizleyin, işte bu kadar, kötü kokmayan bir arabanız oldu.

CAM SİLME

Benzincide benzincinin kirli suyla camlarınızı silmesini istemiyorsanız ıslak mendille önceden siz temizleyin!

ARABA PARLATMAK

Saç bakım kremi mükemmel bir araba parlatıcısıdır. Arabanızı yıkarken bir saç bakım kremi alın ve bunu bir güderi parçasına dökün, arabanın yüzeyini pırıl pırıl olana kadar dairesel hareketlerle ovalayın.  Sonuç mükemmel olacaktır.

ÇİZEN SİLECEKLER İÇİN ÖNLEM

Hani sileceklerinizi güya temizlersiniz sonra bir çalıştırırsınız iz bırakıyorlar. Sinir bozucu bir durum değil mi? Bunun bir daha yaşanmasını önlemek için yapmanız gereken, biraz tuvalet ispirtosunu bir bez veya havluya dökmek ve sileceğinizi bununla silmek. Bu sefer silecekleri çalıştırdığınızda hiç iz bırakmayacak!

ARABA KOKUSU YAPMAK

Araba spreyleri yalnızca birkaç saat etki ederken normal araba kokuları çooook daha güçlüdür. Ama siz arabanızın nasıl kolayca ve ucuz bir şekilde güzel kokmasını sağlayabilirsiniz? Bir adet tahta mandal alın, üzerine bir ton bitki özü sıkın, mandalı klimanıza tutturun. İşte oldu, ucuza güzel kokan bir araba kokusu alternatifi.

ARABADA ÇÖP SORUNU

Hiç aklımıza gelmeyecek basit bir çözüm: Çöp kovası bulundurun. Böylece çamurluklara ya da camdan dışarıya çöp atmaktan kurtulacaksınız.

PASPAS TEMİZLEME

Eğer araba paspaslarınız iğrenç durumdaysa neden bir oto kuaförüne bunun için bir sürü para ödeyesiniz ki? Tek yapmanız gereken paspaslarınızı alıp üzerilerine leke çıkarıcı sıkmak ve çamaşır deterjanıyla makinede yıkamak. Ama ayarı hafif yıkamaya falan alın ki makineniz bozulmasın.

DOĞAL ARABA KOKUSU

Normal araba kokuları genelde iğrenç kokuyor ve çok yoğunlar hatta bazen göz bile yakıyorlar. Peki arabanızın iyi kokmasını nasıl sağlayacaksınız? Çok kolay. En sevdiğiniz kokulu mumun kapağına delikler açıp bir kavanoza koyup erimesini beklemeniz yeterli. Mum eridikçe kokusunu yaymaya başlayacak ve arabanız harika kokacak.

KURULAMA

Ne olursa olsun arabayı elle kurulayın. Havluyla kendiniz kurulamak. Bu yöntemle artık arabanız gerçekten de galeriden yeni çıkmış gibi görünecek.

ÖN CAMI İÇTEN TEMİZLEME

Araba yıkayıcıların ön koltuğa oturup bir türlü çıkmamalarını merak ederiz. Oysa ön camı temizliyorlardır. Gerçekten cam dıştan temiz olur fakat iç kısmı o kadar pistir ki görüşünüzü yine de engeller. Bundan kurtulmanın en iyi yolu bir çay kaşığı kadar bulaşık deterjanını ılık suya katıp buna da 3 damla falan beyaz sirke eklemek. Bu karışımı kullanarak herhangi bir bezle ön camınızı silin. Bundan sonra ön camınız tertemiz olacak ve bunu kimyasal kullanmadan başarmış olacaksınız.