Tanal’dan Kaftancıoğlu’nu kurtarma önerisi: 6 ayı geçtiyse yargılanmasın

Mahmut Tanal, sosyal medya hesaplarından terörü öven ve suç işleyenlerin bu eyleminin internet gazeteciliği kapsamında değerlendirilip dava açılma süresinin 6 ayla sınırlandırılmasını istedi.

Tanal’dan Kaftancıoğlu’nu kurtarma önerisi: 6 ayı geçtiyse yargılanmasın

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun Twitter hesabından terör örgütlerini öven ve devlete “katil” diyen  paylaşımları nedeniyle 9 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edilmesi, ana muhalefet partisini harekete geçirdi.

CHP’li Mahmut Tanal, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki paylaşımlar, “fikir beyanını” içeren her türlü internet yayını, internet gazeteciliği kapsamında işlenen suçlar açısından dava açma süresinin, 5187 sayılı Basın Kanunu ile süresiz yayınlar için öngörülen 6 aylık süre ile sınırlandırılması için kanun teklifi hazırladı.

Birgün gazetesinin aktardığı habere göre, Tanal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklifin gerekçesinde, fikir beyanı için kullanılan Twitter, Facebook vb. sosyal paylaşım sitelerinin niteliği itibarıyla bir ‘basın ve yayın yolu’ olarak kabul edildiğini, bu sosyal paylaşım siteleri üzerinden işlenen suçlar için Basın Savcılığı’nın görevlendirilmesinin bunun somut ve basit bir örneği olduğu hatırlatılarak, “Hal böyle iken; 5187 Sayılı Basın Kanunu ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında mevcut farklı düzenlemelerin uygulamada ciddi sıkıntılara sebep açtığı açıktır. Nitekim internet ortamında (basın yolu ile) işlenen bir suç açısından Basın Kanunu kapsamında dava açma süresi 6 ay iken; Türk Ceza Kanunu kapsamında bu süre suç tiplerine göre dahi farklılık göstermekte olup süresiz bırakıldığı haller dahi mevcuttur” denildi.

Tanal, yıllar önce Twitter, Facebook ve Instagram’da yapılan paylaşımların vatandaşlar üzerinde bir baskı unsuru olarak kullanıldığını iddia ederek, “Basın Kanunu; süresiz yayınlara karşı açılacak olan davalar için süreler düzenlenirken esas amaç, yayınlanmış olan eserin ya da yapılmış olan paylaşımın uzun yıllar boyunca eser ya da paylaşım sahibi açısından bir baskı unsuru olarak kullanmasının önüne geçilmesi isteğidir. Nitekim uygulamada yıllar öncesinde internet ortamında yayımlanmış olan bir yazı, vatandaşlar üzerinde adeta birer tehdit ve baskı unsuru olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda Basın Kanunu kapsamında; süresiz yayın sayılan internet ortamında yapılan yayımlara ve fikir beyanlarını içerir paylaşımlara ilişkin olarak, Basın Kanunu’nun uygulanması gerektiği, bu şekilde gerek farklı yasal düzenlemelerin gerekse de bireylerin Anayasal ve Yasal hakları açısında zorunlu bir gerekliliktir” ifadeleri kullanıldı.

Kaftancıoğlu’ndan eksik kalır yanları yok: Fatih Tezcan, Hilal Kaplan, Cemile Bayraktar, Nagehan Alçı