Tanıdık geliyor mu? Müdürlüğün bıyık genelgesine uyulursa herkes böyle dolaşacak!

Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, personeline uyulması gereken kurallar için iç genelge yayınladı. Genelgede bıyık önerisi de yapıldı.

Tanıdık geliyor mu? Müdürlüğün bıyık genelgesine uyulursa herkes böyle dolaşacak!

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personellerine uyulması gereken kurallar arasında “bıyık bırakma kuralları” da koydu. “Bıyık tabii olarak bırakılır” denilen genelgede, “Uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir” denilerek adeta “badem bıyık” tarifi yapılması dikkat çekti.

Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 13 Eylül 2019 tarihli bir iç genelge yayınlandı. Genelgede il müdürlüğü personelinin dikkat etmesi gereken hususlar aktarıldı.

Genelgede erkek ve kadınların kılık kıyafeti üzerine de uyulması gereken uyarılar yapıldı. Uyarılar arasında erkeklere ilişkin “bıyık” uyarısı çok dikkat çekti.

Genelgede erkeklerden istenen bıyıkla ilgili şu uyarılar yapıldı:

“Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir.”

‘KADINLAR KOLSUZ VE ÇOK AÇIK YAKALI GÖMLEK GİYEMEZ’

Genelgede kadınların uyması gereken kurallar şöyle belirlendi:

“Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile streç, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

‘SAÇLAR ENSEDEN GÖMLEK YAKASINI AŞMAYACAK…’

Erkekler için de şu vurgular yapıldı:

Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını asmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

Genelge İl Müdür Vekili Yunus Öztürk tarafından imzalandı.

Genelge ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da sosyal medya hesabı üzerinden mesaj genelgeyi paylaştı. Kaya, “Bıyık önemli tabii(!) ayrıntı vermek, altını çizmek gerek…” sözlerini kullandı.