Tarihçi Orhan Koloğlu hayatını kaybetti

featured
service

Osmanlı tarihi ile ilgili önemli araştırmalarıyla bilinen tarihçi yazar Orhan Koloğlu, hayatını kaybetti. 90 yaşındaki Orhan Koloğlu’nun vefat haberini yeğeni Sina Koloğlu sosyal medya hesabından duyurdu. 

Müzisyen ve gazeteci Sina Koloğlu’nun Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle:

“Amcam Orhan Koloğlu’nu biraz önce kaybettik. Dolu dolu yaşadı… Son dakikaya kadar çalıştı. 90’a girerken 90’ıncı kitabını yazdı. Hepimizin başı sağ olsun. Çok yeni aldım haberi. Fazla da bir şey yazamıyor insan.”

ORHAN KOLOĞLU KİMDİR?

Libya’da 1949-1952 yılları arasında başbakanlık görevini yürüten Sadullah Koloğlu’nun oğlu olan ve 1970’li yıllarda eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in Libya özel temsilciliğini yapan Orhan Koloğlu, 1929’da babasının kaymakamlık yaptığı Konya’nın Kadınhanı ilçesinde doğdu.

Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Koloğlu, İstanbul Üniversitesi Yüksek Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Koloğlu, daha sonra Strasbourg Üniversitesi’nde doktora yaptı.

Gazeteciliğe 1947 yılında başlayan Orhan Koloğlu, farklı gazetelerde, muhabir, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı.

Çeşitli ülkelerde basın ateşesi olarak görev yapan Koloğlu, Milliyet gazetesinin Almanya baskısını başlattı.

Tarih ve sosyal bilimlerle ilgili önemli araştırmalarıyla bilinen ve çok sayıda kitabı bulunan Koloğlu, 1974 ve 1978-1979’da Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yaptı.

Koloğlu, 1978’den itibaren, değişik üniversite

Tarihçi Orhan Koloğlu hayatını kaybetti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!