Tarihçi Ümit Doğan, hurafelere savaş açtı… Yüz yıllık yalanları çürütüyor

featured

Yakın dönem tarihimiz üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen tarihçi yazar Ümit Doğan, Veryansın TV’nin sorularını yanıtladı. Doğan ile Atatürk’e yönelik saldırılar, İskilipli Atıf meselesi ve yakın zamanda yayımlanan kitaplarını konuştuk.

Murat Şimşek / VERYANSIN TV

-Sizi tanıyabilir miyiz? Genç yaşınıza rağmen 12 kitabınız yayımlandı. Bu tarih merakı nereden geliyor?

Kırıkkaleliyim. Kırıkkale doğumluyum. Tarih bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladım. İstiklal Harbi ve Erken Dönem Cumhuriyet Dönemi üzerine araştırmalar yapıyorum. Yakın tarihimizin aydınlanmamış konularını çalışıyorum. Bana “genç tarihçi” diyorlar ama aslında tarihçiliğe geç denebilecek bir yaşta başladım. Sonrasında peş peşe kitaplarım yayınlanınca bu açığı kapatmış oldum.

-Sizi tarih araştırmasına yönlendiren başlıca motivasyon kaynağınız neydi? Bu alanda ülkemizdeki çalışmaları, yayımlanan kitapları yeterli ve doğru buluyor musunuz?

Aslında bu sorunun cevabı yine sorunun içinde. Ülkemizde tarih alanında yapılan çalışmaları yeterli bulmuyorum. Çok kıymetli tarihçilerimiz var. Çok kıymetli çalışmalar da yapıyorlar ama bu tarihçilerimizin sayısı bana göre bir elin parmağını geçmiyor. (Lütfen tarihçilerimiz bana kızmasınlar) Pek çoğu basit ve günün şartlarına uygun konular çalışıyor. Düşünün, cumhuriyet kurulalı neredeyse yüz yıl olmuş ama hiçbir tarihçi bugüne kadar Atatürk’e hayatı boyunca kimlerin suikast yapmak istediğini merak etmemiş, bu konu bütünüyle ele alınmamıştı. Bu araştırmayı yapmak bana nasip oldu. Yayınlanan kitapları da yeterli bulmuyorum. Tarihçiliğe adım atmadan önce özellikle Atatürk’e ve devrimlere atılan iftiralara cevap verme noktasında çok büyük eksiğimiz olduğunu gözlemliyordum. Devletimizin kurtarıcısı ve kurucusu olan Atatürk hakkında ileri geri konuşulurken akademisyenlerimiz kafalarını kuma gömüyorlardı. Sinan Meydan gibi birkaç tarihçi yazar haricinde bu meseleleri inceleyen de yoktu. Onlara omuz vermem gerektiğini düşündüm ve yazmaya başladım. 

NECİP FAZIL’IN ATATÜRK DÜŞMANLIĞI NASIL BAŞLADI?

-Son kitabınız “Hurafeler- Atatürk’e yönelik kara propaganda” Bu kitapta ne anlatıyorsunuz?

Açıklayayım. Kitaba “Atatürk’e Yönelik Kara Propaganda!” adını vermek benim için üzücü olsa da tarihî misyon, millî görev ve Ata’ya olan minnet borcum gereği bu propagandayı organize edenleri deşifre etmek adına elzem bir başlık olduğuna inanıyorum. “Hurafeler” ise kara propagandanın sonucu ortaya çıkan efsaneler ve yalanlar yumağıdır.

Tarihçi Ümit Doğan, hurafelere savaş açtı… Yüz yıllık yalanları çürütüyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 10 ay önce

  Bu işin esas başı Rıza Nur şizofreni değil mi?

  Cevapla
 2. bunun adını birde sağa sola verdiler bu dönemde yeni nesiller iyi biri zannedecek.

  Cevapla
 3. 10 ay önce

  kendı degerlerımıze küfür edenı hos gorup aman bıze oy lazım ıdare edelım dıyenler. karaktersızlıklerını de aynı zaman da dıle getırmektedırler. bugun bu kısılerı yuceltıp gercek vatanseverlerın adını bıle anmayanlar maalesef bızım gerı olarak nıtelendırdıgımızn dısındaolanlara ılaveten kendını entel solcu olarak gorenlerın de oldugunu hatırlıyalım unutmayalım.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!