'Tarihi geçmiş aşı ve ilaçlar kullanıldı' iddiası

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'nde son kullanma tarihi 2013, 2018 olan ilaçların üzerine etiket yapıştırıp son kullanma tarihinin 2020 yapıldığını öne sürdü.

'Tarihi geçmiş aşı ve ilaçlar kullanıldı' iddiası

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel "Bu fotoğraflar gerçek mi?" başlıklı yazısında, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'nde kullanma tarihleri geçtiği halde üzerine yeni tarihli etiket yapıştırılarak kullanılan ilaçlar olduğunu iddia etti.

İşte Ağırel’in yazısının ilgili bölümü:

Elime ulaşan yeni fotoğraflarda ise Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'nde kullanma tarihleri geçtiği halde üzerine yeni tarihli etiket yapıştırılarak kullanılan ilaçlar olduğuna ulaştım.

Son kullanma tarihi 2013, 2018 olan ilaçların üzerine etiket yapıştırıp son kullanma tarihinin 2020 yapıldığı açıkça görülüyor.

Bitmedi.

Buradaki asıl olay Kahramanmaraş'ta hastane çalışanlarına bu ilaçları vurmaları için dayatmaları.

Açık açık yönetim "bunu vuracaksınız" diyorlar.

Servistekiler, "Bunlar vatandaşa vurulmaz tutanak tutacağız" diyorlar, "o zaman sizin hakkınızda işlem yaparız" diyorlar.

Baskı yapıyorlar, vurun diye.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'nın buna müdahale etmesi için ulaşmaya çalıştım ama karşılık alamadım. Doktorlara bunun mantıklı bir sebebinin olup olmadığını sordum. Geçerli bir sebebi yok.

İnsan sağlığına çok ciddi bir tehlike söz konusuyken üst üste yapılan bu "hataların" tesadüf olmadığını düşünüyorum.

Asıl sorulması gereken sorular ise şunlar…

Bu ilaçlar ihale ile mi alındı?

Alındıysa ne kadara kimden temin edildi?

İhale ile alındı ise firma eski tarihli ürünü nasıl veriyor?

Söz konusu ilaçlar da kasa veya damar içine uygulanan enjeksiyonlu çözelti. Etkin maddesi de feniramin maleat. Yani alerji ilacı. Son kullanma tarihi geçtikten sonra hastalara uygulandığı, nasıl bir etki yapacağını düşünmeden baskıyla kullandırılması akıl alır gibi değil.

Daha önceki yazımda şöyle demiştim:

Korona virüs sürecini geçirirken nasıl bir sağlık sistemiyle karşı karşıya olduğumuzu da böylelikle görmüş oluyoruz.