Tarihi köprü kepçeyle yıkıldı

featured
service

Diyarbakır’ın Hani ilçesindeki tarihi Gabon Köprüsü, ‘yol genişletme çalışması’ nedeniyle yürütülen çalışmalar sırasında karayolları ekipleri tarafından iş makinası ile yıkıldı.

Diyarbakır’ın Hani ilçesi sınırlarında ve eski Hani-Diyarbakır karayolu üzerinde yer alan tarihi Gabon Köprüsü, yol genişletme çalışması nedeniyle yıkıldı. Karayolları 9’uncu Bölge Müdürlüğü yürütülen tarafından çalışmalar sonucu tarihi köprünün zaman içinde ayakta kalan iki ayağı iş makinası ile yıkıldı.

 Gabon Köprüsü, “Diyarbakır İli ve İlçeleri Ortaçağ ve Sonrasına Ait Mimari ve Sanat Eserlerinin Tespiti” adlı yüzey araştırması kapsamında tespit edilmişti.

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, Hani ilçesinin Veziri Mahallesi’ndeki yol genişletme çalışmaları sırasında Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan yol üzerinde kalan ve yaklaşık 400 yıllık olduğu belirtilen Gabon Köprüsü için rapor istedi. Kurul tarafından bölgeye gönderilen ekipler köprünün tescile değer olmadığı yönünde rapor verince köprü, iş makineleri tarafından yıkıldı.

GABON KÖPRÜSÜ’NÜN YAPISI 

 Adını üzerinde bulunduğu Gabon Boğazı’ndan alan köprünün ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Köprünün 400 yıllık geçmişi olduğu belirtiliyor. Kalan iki ayak kalıntısı ve üzerinde bulunduğu arazi yapısı göz önüne alındığında tek gözlü, sivri kemerli, yolu eğimli olan bir yapı olduğu anlaşılıyor. Kalan ayak kalıntılarından sivri kemerli tek bir gözden ibaret olduğu anlaşılan yapı, doğu-batı doğrultusundaki bir eksen üzerinde uzanıyor.

Batıdaki ayak ve gerisindeki tempan duvarı kısmen ayakta olan yapının doğudaki ayağı ise tamamen yıkılmış ve çayın içerisine göçmüş durumda. Taş kaplamaları dökülmüş olan köprünün kemer kısmının düzgün kesme taş, tempan duvarının ise moloz taştan inşa edildiği anlaşılıyor.

Tarihi köprü kepçeyle yıkıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!