Türk donanmasının dev tatbikatı başladı: Doğu Akdeniz-2019

Giderek suları ısınan Doğu Akdeniz’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 'Doğu Akdeniz-2019 Davet Tatbikat' yapıyor. 9-20 Kasım 2019 tarihleri arasında 22’ncisi yapılacak tatbikatta 32 savaş gemisinin yanı sıra Kara, Hava, Jandarma ve Sahil Güvenlik unsurları yer alacak.

Türk donanmasının dev tatbikatı başladı: Doğu Akdeniz-2019

Mavi Vatan ve Deniz Kurdu tatbikatları ile denizlerde kararlılık mesajı veren TSK’nın Doğu Akdeniz-2019 Davet Tatbikatı, Doğu Akdeniz’de yapılacak. Atış ve eğitimlerin yanı sıra deprem ve insani yardım faaliyetleri de icra edilecek tatbikata onlarca ülke katılıyor.

Milliyet’te yer alan bilgilere göre tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 32 gemi, deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, amfibi deniz piyade birlikleri, SAT ve SAS görev timlerinin yanı sıra Deniz KBRN Timi ve Mobil Eğitim Timi katılacak. Kara Kuvvetleri’nden taarruz ve genel maksat helikopterlerinin katılacağı tatbikata, Hava Kuvvetleri de deniz harekâtına taktik hava desteği (F-16, F-4 uçakları), Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları ile nakliye uçaklarıyla destek verecek.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan helikopter ve arama kurtarma timleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan arama kurtarma korveti ve sahil güvenlik botları görev yapacak. Askeri güçlere İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, AFAD, Türk Kızılayı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’den destek verilecek.

İTALYA’NIN KATILMASI İLGİNÇ

Tatbikatı Milliyet’e yorumlayan Deniz Savunma ve Güvenlik Danışmanı Emekli Albay Alp Kırıkkanat, “Bu tatbikatta farklı mesajlar var. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dikkate alındığında, bu tatbikat enerji politikaları kapsamında rekabet içinde olduğumuz ülkelere karşı gücümüzü ve duruşumuzu uluslararası alanda sergilememize imkân sağlayabilir” dedi.

İtalya’nın denizaltısıyla Ürdün’ün ise çıkma timiyle tatbikata katılmasının önemine değinen Kırıkkanat, “Her iki ülke de bize karşı güçlerini birleştiren Mısır, GKRY, Yunanistan, İsrail ve Filistin’in bulunduğu Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun üyesi. Şimdi forumun iki üyesi, Türkiye’nin kontrolünde bir deniz tatbikatına katılıyor. Forumun diğer 3 üyesi Yunanistan, Mısır ve GKRY, Girit açıklarında Medusa 19 tatbikatını yapıyor. Davet 19, Doğu Akdeniz’de kimin sözünün geçtiğini gözler önüne seriyor” dedi.

Tatbikatın İsrail’in düzenlediği “Blue Flag 2019” tatbikatıyla aynı zamana denk gelmesi dikkatleri çekiyor.

“Doğu Akdeniz-2019” Invitex (davet) tatbikatı Türkiye’nin her yıl aynı adla yaptığı rutin tatbikatlardan. Ancak 22’ncisi yapılan tatbikata gözlemcilerin bu denli yüksek sayıda olması ilk kez oluyor.

Doğu Akdeniz Tatbikatına NATO Daimi Deniz Görev Grubu – 2 emrinde Kanada, İspanya, Yunanistan ve Türk Deniz Kuvvetlerinden savaş gemileri; NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu – 2 emrinde İtalya, İspanya ve Türkiye’den savaş gemileri; Milli kontrolde Bulgaristan, Romanya ve Pakistan’dan firkateynler, İtalya’dan denizaltı ile ABD ve Pakistan’dan Deniz Karakol uçakları, Azerbaycan, Bangladeş, Brezilya, Meksika, Gürcistan, Katar, Romanya’dan toplam 32 gözlemci ile Ürdün ve Pakistan’dan Deniz Özel Kuvvet timleri katılacaktır. Tatbikata toplam 16 devletten 48 gemi, 4700’e yakın personel katılacak.

Buradan bakılınca tarihimizin en yüksek katılımlı deniz davet tatbikatı yapılıyor.

Yunan basını ise tatbikatla ilgili yüksek dozda endişelerini dile getirip abartılı başlıklar kullanıyor:

“Doğu Akdeniz 2019 tatbikatı kapsamında Türkler bütün bir savaş senaryosu deneyecek, tatbikatın Yunanistan’ın Medusa tatbikatından hemen sonra başlaması anlamlı…”