Tarihte ilk… Vatikan sahip olduğu mülkleri açıkladı

Vatikan, tarihte ilk kez sahip olduğu mülkleri açıkladı.

Tarihte ilk… Vatikan sahip olduğu mülkleri açıkladı

Vatikan, tarihte ilk kez mülklerin dökümünü açıkladı. Şimdiye kadarki en ayrıntılı finansal açıklamalarından birini gerçekleştiren Vatikan'ın 5 binden fazla mülke sahip olduğu ortaya çıktı. 50 sayfayı aşan belgeler, Vatikan'ın İtalya'da 4 bin 51 ve yurtdışında yaklaşık bin 120 mülkü olduğunu gösterdi.

Reuters'ın haberine göre; İtalya'daki mülklerinin yaklaşık 14'ünün piyasa değerinde kiraya verildiği, diğerlerinin ise Kilise çalışanlarına indirimli fiyatlardan kiralandığı belirtildi. Mülklerin yüzde 40'ı ise okul, manastır ve hastane gibi kurumsal yapılardan oluşuyor.

Belgeler, Londra, Cenevre, Lozan ve Paris'in lüks bölgelerinde yatırım olarak mülklere sahip olduğunu ortaya koydu.

Zimmete para geçirme, kara para aklama, dolandırıcılık gibi suçlamaların yöneltildiği aralarında önde gelen bir kardinalin de yer aldığı satın almayla ilgili 10 kişinin yargılanmasına Salı günü başlanacak.

İDDİANAME KABUL EDİLMİŞTİ

Vatikan'da biri kardinal olmak üzere toplam 10 kişi hakkında 'zimmete para geçirme' ve 'kara para aklama' gibi suçlardan düzenlenen iddianame kabul edildi.

Mahkemece kabul edilen iddianamede zanlılar, "zimmete para geçirme", "kara para aklama", "dolandırıcılık", "haraç" ve "görevi kötüye kullanma" gibi mali suçları işlemekle itham ediliyor.

İtalyan kardinal Angelo Becciu ile birlikte, Vatikan’ın eski müfettişi ile iki İtalyan komisyoncu, Vatikan’ın Londra’nın lüks bir mahallesinde satın alınan emlakta yolsuzluk yapmakla suçlananlar arasında.