Tarikat yurdunda 10 öğrenciye taciz skandalı: Süleymancıların aileleri ikna görüşmeleri ortaya çıktı

Alanya’da Süleymancılara ait yurtta kalan 10 erkek öğrenciye taciz ve istismarda bulunan eğitmen hakkında 94 yıla kadar hapis istemiyle dava açılırken tarikat üyelerinin olayın üstünü örtmek için ailelerle pazarlık yaptığı görüntüler ortaya çıktı. ‘İkna görüşmesinde’ tarikat üyeleri, ‘Başefendi’ olarak adlandırılan kişinin düzenlenen konferanslarda “Ortaokul çocukları bazen bir kadından daha cazip gelebilir” dediğini söylüyor.

featured

Antalya’nın Alanya ilçesindeki Süleymancılara ait bir yurtta eğitmenlik yapan G.R.U.’nun geçen yıl 14 yaş altındaki 5 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Şikayet sonrası ifadesi alınıp, serbest bırakılan G.R.U. hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, suç duyurusunda bulundu. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile G.R.U., 21 Kasım 2023’te yeniden gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen G.R.U., tutuklandı.

Olayla ilgili yürütülen soruşturma ve alınan ifadeler kapsamında taciz ve istismara uğrayan öğrenci sayısının 10 olduğu tespit edildi. G.R.U. hakkında 9 öğrenciye yönelik ‘sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar’, ‘çocuğa karşı cinsel taciz’, ‘çocuğa müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri vermek ya da bunların içeriğini göstermek’, 1 öğrenciye yönelik ise ‘nitelikli cinsel istismar’ suçlamasıyla toplam 94 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianame, Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

thumbnail
İlişkili Haber

Süleymancıların yurdunda 10 erkek çocuğuna istismar: İstenen ceza belli oldu

AİLELERLE GÖRÜŞÜP PAZARLIK YAPMIŞLAR

Sözcü’den Hazar Dost’un haberine göre, olayın yaşandığı tarihlerde, Süleymancılar tarikatının üyelerinin istismara uğrayan çocukların aileleriyle görüşmeler gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu görüşmelerde, olayın medyaya yansımaması için aileler ikna edilmeye çalışıldı.

Görüşme kaydında, tarikat üyelerinin mağdur ailesine, “Biz bu kişiyi daha önce uyardık. Çocuklarla çok yakın olduğunu söyledik” dediği anlaşılırken ailelerin, olayın ortaya çıkmasından aylar önce çocukların yurt yönetimine yaşananları ihbar ettiğini söylüyor.

‘BAZEN BİR KADINDAN DAHA CAZİP GELEBİLİR’

Öte yandan söz konusu ‘ikna görüşmesinde’ tarikat üyeleri, yurtlarda eğitim veren öğretmenlerin başı olan ‘Başefendi’ olarak adlandırılan kişinin düzenlenen konferanslarda “Ortaokul çocukları bazen bir kadından daha cazip gelebilir” dediğini söylüyor.

 

Tarikat yurdunda 10 öğrenciye taciz skandalı: Süleymancıların aileleri ikna görüşmeleri ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!