Taslak metin sızdı: Türkiye'ye karşı anlaştılar!

Türkiye'ye yaptırımların görüşüleceği Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde hazırlanan taslak metinde, Türkiye'de kişilere yönelik yeni yaptırımlar üzerinde anlaşma sağlanırken, yaptırımlarla ilgili daha sert adımların Mart ayına erteleneceği görüldü.

Taslak metin sızdı: Türkiye'ye karşı anlaştılar!

Reuters'ın paylaştığı taslak metinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki meşru doğal gaz arama faaliyetlerine karşı AB'nin  yaptırımlar konusunda anlaştığını gösterdi. Metne göre, Avrupa liderler kişilere yönelik yaptırımlarla ilgili anlaşma sağladı. Öte yandan daha fazla adım atılması için Mart ayının beklenmesine karar verildi. 

Metne göre liderler, AB yetkililerinden “Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki izinsiz sondaj faaliyetleri göz önüne alarak listelere ekler yapmalarını” isteyecek.

Ayrıca metinde Ankara-Brüksel hattında gerilimin devam etmesi halinde Mart ayında yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde yaptırımlar için yeni adımlar atılacağı da yer alıyor.

Reuters'a konuşan AB diplomatları, bahsi geçen hedefli yaptırımların Yunanistan'ı memnun etmediğini, taslak metin üzerinde müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Metne Türkiye'den ilk tepki ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan geldi. AB Konseyinin Türkiye’ye yaptırım düşüncesinin "hayal kırıklığı" olduğunu belirten Kalın, liderlere bundan kaçınma çağrısı yaptı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada AB'nin herhangi bir yaptırım kararının Türkiye'yi ilgilendirmeyeceği mesajını vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10-11 Aralık'taki AB Liderler Zirvesi'ne ilişkin olarak "Türkiye'ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye'yi ırgalamaz. AB bize her zaman yaptırım uygulamıştır. AB bize dürüst davranmamıştır." ifadelerini kullanmıştı.

Almanya Başkanı Angela Merkel ise Türkiye ile varılan anlaşmanın hedeflenen sonuçlara ulaşmadığını belirtmişti.