Tayland'da krala tepki büyüyor: Akıl hastanesine kapattılar

Verdiği tartışmalı kararlar ve yaptığı seçimlerle dünya gündeminden düşmeyen Tayland Kralını eleştiren bir kişi akıl hastanesine kapatıldı.

Tayland'da krala tepki büyüyor: Akıl hastanesine kapattılar

Taylan kralı Maha Vajiralongkorn'la ilgili her gelişme dünyayı şaşırtmaya devam ediyor.
 

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken Tayland da salgından etkilenen ülkelerin başında geliyor.
 
Ülkede onaylanmış Kovid-19 vaka sayısı 3.239 iken iyileşen hastalar 3.096 kişi. Ülkede koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı ise 58 olarak açıklandı.
 
Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantina uygulamalarını gevşeten Tayland'da ülke ekonomik olarak toparlanma ve normalleşme mücadelesi veriyor.
 
Ülke virüs sonrası toparlanma mücadelesi verirken tartışmalı kral Maha Vajiralongkorn ise tepki toplamaya devam ediyor.
 
Kral Maha Vajiralongkorn ülkesi korona virüs salgınıyla mücadele ederken 20 cariyeden oluşan haremiyle kendini Alpler'deki bir otelde karantinaya almıştı.
 
Ülkesindeki salgına rağmen cariyeleriyle birlikte otelde sefa süren krala tepkiler her geçen gün büyüyor.
 
Dünyanın tartışmalı lideri Rama X olarak adlandırılan Tayland Kralının 20 cariyesini ordu mensubu yaptığı ileri sürülmüştü. Alman medyasında yayınlanan habere göre, Vajiralongkorn’un cariyelerine rütbe de verdiği belirtildi.
 
Kralın bu hamlesi ülkesinde çok büyük bir öfkeye neden olmuştu. Son haberlere göre kralın verdiği kararlar yine ülkeyi ayağa kaldırdı.
 
Yaşanan son gelişmeye göre, 45 yaşındaki Tiwakorn Vithiton adındaki Taylandlı adam üzerindeki tişört yüzünden zorla akıl hastanesine kapatıldı.

Adamın tişörtlü fotoğrafını paylaştıktan sonra başına gelenler ülkede infiale yol açtı.
 
Tiwakorn Vithiton fotoğrafta giydiği tişörtün üzerinde Tay dilinde şunlar yazılıydı: 'Monarşi kurumuna olan inancımı tamamen kaybettim.'


Tanıyanlar tarafından gayet normal ve aklı başında olarak tanımlanan adamın sadece monarşiyi eleştirdiği için Khon Kaen'deki Rajanagarinda Psikiyatri Hastanesine yatırılması büyük tepki topladı.
 
Tayland'da kraliyet üyelerin koruyan bir yasa hala yürürlükte ve uygulanmaya devam ediyor. Kralın eleştiri oklarının hedefi olması ve halk tarafından eleştirilmesi cezaya tabi.
 
Ancak Tayland halkı virüs başta olmak üzere birçok ekonomik sorunla boğuşurken yürürlükteki yasa yüzünden ceza almayı artık umursamıyor.
Ülkede sular bir türlü durulmayınca Tayland başbakanı da açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Tayland'da geçerli olan ceza kanununun 112. maddesine göre krala hakaret etmek, hakkında karalayıcı sözler söylemek 3 ila 15 yıl arasında hapis cezasıyla sonuçlanabiliyor.
 
Başbakan Prayuth Chan-ocha, şu an gündemde 112. maddenin uygulanmasının söz konusu olmadığını çünkü Tayland kralı Kralı Maha Vajiralongkorn’un (Rama X) çok merhametli davrandığını ve kendisine kanunun uygulanmaması yönünde emir verdiğini söyledi.