Tayland’da ve Vietnam’da plastik ambalaj yerine muz yaprakları

Tayland'daki ve Vietnam'daki süpermarketler, sebze ve meyve reyonlarında plastik ambalaj yerine muz yaprakları kullanmaya başladı.

Tayland’da ve Vietnam’da plastik ambalaj yerine muz yaprakları

Çevre duyarlılığı yükseldikçe, plastik ambalaj malzemeleri yerini yavaş yavaş daha doğa dostu çözümlere bırakıyor. Ülkemizde poşet kullanımının ücretli hale gelmesi önemli bir adım oldu.

New York’ta polistiren köpükten yiyecek ve içecek kaplarının yasaklanması, kahve telvesinden yapılan bardaklar, kendi kendine yok olan ambalaj malzemesi, yenebilen KFC ambalajı, içindeki su bitince yok olan şişe, farklı ürünlerde yeniden kullanım için LEGO benzeri ambalaj malzemesi gibi örnekler de bu alandaki çabalarını ortaya koyuyor.

Önce Tayland ve ardından onu örnek alan Vietnam ise süpermarketlerde plastik ambalaj yerine muz yaprakları kullanmaya başladı.

Tayland’ın Chiangmai şehrindeki Rimping isimli süpermarket, bir süre önce ambalaj olarak muz yaprakları kullanmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekmiş, bu uygulama sosyal medyada viral olmuştu.

Rimping’in bu örnek hareketi ve itibarının yükselmesi, Vietnam’daki süpermarketlerin gözünden kaçmadı. Zaten bu tip sürdürülebilir projeler, ne kadar kopyalanırlarsa o derece güçlü etki yapacağından kopyalanmaları olumlu karşılanıyor.

Dolayısıyla Vietnam’daki süpermarket zincirleri de hızlı bir şekilde bu uygulamayı kendine adapte ederek plastik ambalaja veda etmekten çekinmedi.

MUZ YAPRAKLARI BAŞKA ÜRÜNLERDE DE KULLANILABİLİR

Asya ülkelerinde hizmet veren dev hipermarket zinciri Lotte Mart, uygulamanın kendi mağazalarında henüz test aşamasında olduğunu belirtiyor ancak en kısa zamanda Vietnam geneline yayılmasını hedefliyor. Sebze ve meyvelerin yanı sıra et ürünleri için de muz yapraklarını kullanmayı planlıyor.