TBB'den baro seçimlerinin ertelenmesine tepki

TBB, baro seçimlerinin pandemi gerekçesiyle ertelenmesine tepki gösteren bir açıklama yayımladı. Siyasi partilerin ve sendikaların kapsam dışı bırakılmasının “çifte standart” olarak değerlendirilen açıklamada kararın hukuka aykırı, savunmaya açık bir müdahale olduğu ifade edildi.

TBB'den baro seçimlerinin ertelenmesine tepki
TBB'den baro seçimlerinin ertelenmesine tepki

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu, İçişleri Bakanlığı kararıyla baro seçimlerinin ve TBB Genel Kurulu’nun ertelenmesine oy çokluğuyla “Hukuka aykırı” diyerek tepki gösterdi.

'YARGININ KURUCU UNSURU SAVUNMAYA AÇIK BİR MÜDAHALE'

Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklik sonucu baro genel kurullarının iki yılda bir ekim ayında, Türkiye Barolar Birliği olağan genel kurulunun ise dört yılda bir Aralık ayında yapılmasının yasal zorunluluk olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu yasal zorunluluk doğrultusunda barolarımız genel kurul hazırlıklarını tamamlamış, genel kurulların yapılacağı mekanlar belirlenmiş, yasal merciler bilgilendirilmiş, meslektaşlarımıza genel kurula katılım çağrıları yapılmıştır. Her şeyden önce vurgulamak isteriz ki, İçişleri Bakanlığının Genelgesi, normlar hiyerarşisinde yasaların üstünde olamaz. Baro genel kurullarının ne zaman yapılacağı açık ve net şekilde kanunla düzenlenmiş olup, kanunla düzenlenen bu konunun, genelge ile iptalinin hukuka uygun olmadığını, bu genelgeye dayalı yapılan ertelemenin yargının kurucu unsuru olan savunmaya yürütmenin açık müdahalesi olarak gördüğümüzü belirtmek isteriz,” denildi.

'ÇİFTE STANDART YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ'

TBB ve baro seçimlerinin ertelendiği bir dönemde siyasi partilerin ve sendikaların kapsam dışı bırakılmasının kabul edilemez olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığının genelgesi ve sonrasında yapılan açıklamalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarını ve etkinliklerinin ertelemesi sonucunu doğururken, siyasi partilerin ve sendikaların bu tür etkinlik ve toplantılarının çifte standart yaratacak tarzda kapsam dışı bırakılması kabul edilemez.

Covid-19 salgınının önüne geçilmesi amacıyla yayınlanan genelgenin, sayısal anlamda baro genel kurullarından daha yoğun katılımın olduğu siyasi partileri, konfederasyon ve sendikaları kapsam dışı tutması, gerekçe hakkında haklı kuşkulara yol açmaktadır. Yüksek Seçim Kurulu ve İl Hıfzıssıhha kurullarının, İçişleri Bakanlığının erteleme genelgesini onaylayan açıklamaları tatmin edici olmaktan uzaktır.”

'YAPILAN YANLIŞLIKTAN DÖNÜLSÜN'

“Yargının kurucu unsuru olan avukatların, yasamanın yürütme ile iç içe geçerek kuvvetler ayrılığının fiilen ortadan kalktığı dönemlerde yargıya müdahalenin kaçınılmazlaşacağına ilişkin uyarılarının haklılığı her gün daha açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hukuki düzenlemeler yapılırken hukuk ekseninden uzak müdahalelerin uygulamada yaratacağı karmaşanın ve oluşacak mağduriyetin sonuçlarının meslek örgütlerine çıkarılmasındaki yanlışlıktan dönülmesi çağrısında bulunulmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir.”