TBMM kütüphanesinde Öcalan’ın kitabı mı var?

featured
service

İBB’nin İstanbul Kitapçısı’nda Demirtaş’ın kitaplarını satmasıyla başlayan tartışmada, Meclis kütüphanesi kayıtlarında PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın kitabının yer aldığının ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Kültür A.Ş’ye bağlı İstanbul Kitapçısı mağazalarında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitabının satılmasına tepkiler sürerken AKP döneminde PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın sonradan yasaklanan kitaplarının satıldığı ortaya çıkmıştı.

Ancak Aram Yayınları’ndan 2014’te çıkan kitapların, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kütüphanesi kayıtlarında da yer aldığının ortaya çıkması, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

TBMM kütüphanesinde kayıtlı durumdaki tartışmalı kitaplar bununla sınırlı değil.

Meclis kütüphanesi kayıtlarında PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın kitabı da yer alıyor.

Kutuphane.tbmm.gov.tr adresindeki kayıtlarda PKK lideri Öcalan’ın “Sümer Rahip Devletinden Halk Cumhuriyetine Doğru” isimli kitabı bulunuyor.

Mem Yayınları’ndan 2001’de çıkan kitap, kayıtlara “ödünç alınmış” ibaresiyle düşülmüş.

TBMM’DEN AÇIKLAMA

TBMM, kitapla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

“TBMM Kütüphanesi bir derleme kütüphanesi olup; envanterinde bulundurduğu yayınları, ‘hediye – bağış, satın alma ve derleme’ yöntemleri ile koleksiyonuna dâhil etmektedir” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

İlk olarak 1934 tarihinde Derleme Kütüphanesi olarak faaliyet göstermeye başlayan TBMM Kütüphanesi, halen 22/2/2012 tarihli, 6279 sayılı Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu hükümleri uyarınca bu niteliğini sürdürmektedir. Anılan Kanunun 8 inci maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde basılan veya çoğaltılan her türlü kitabın bir nüshasının Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına gönderilmesi zorunludur.

Bu kapsamda yukarıda anılan haberlerde bahsi geçen kitap, 6279 sayılı Kanun hükümleri uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına gönderilmiş ve aynı kanun gereğince derleme kütüphanesi olarak TBMM Kütüphanesi kataloğuna kaydedilmiştir. Dolayısıyla TBMM Kütüphanesi tarafından söz konusu eserin satın alınarak kütüphane envanterine eklenmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Bir derleme kütüphanesi olan TBMM Kütüphanesi, 6279 sayılı Kanun’la kendisine verilen görev çerçevesinde ülkemizde basılan tüm eserleri envanterine dâhil etmekle yükümlü bulunmaktadır. Bu çerçevede kütüphaneye gönderilen eserlerin kaydı sürecinde herhangi bir denetim ya da yayın seçme – belirleme çalışması yapılmamaktadır.

TBMM kütüphanesinde Öcalan’ın kitabı mı var?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Akp hdp ye para veriyor.oda pkk a terörist örgüt değildir halk hareketi diyor .siz neden bahsediyorsunuz

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!