Tebriz'deki Türk Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi

İran'da Doğu Azerbaycan eyaletinin merkezi Tebriz'deki Türkiye Başkonsolosluğu önünde gösteri yapıldı.

Tebriz'deki Türk Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de okuduğu şiire İran'dan gelen tepkiler üzerine Türkiye'nin Tebriz Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, gösteri düzenledi.

"Gazi Azerbaycan Hamaney'den ayrılmaz", "Erdoğan-İsrail ilişkileriniz mübarek olsun" ve "Türk-Fars-Azeri İmam Hüseyin Askeri" yazılı dövizler taşıyan göstericiler, İsrail karşıtı sloganlar attı. Polisin uyarısı üzerine kalabalık dağıldı ve gösteri olaysız sona erdi.

Azerbaycan'daki zafer töreninde Şair Bahtiyar Vahapzade'nin "Topraktan pay olmaz" şiirinden bir bölüm okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'ten sert yanıt gelmişti. Sosyal medya hesabından Zarif "Kimse sevgili Azerbaycan'ımız hakkında konuşamaz" ifadesini kullanmıştı.

Zarif'in ardından İranlı çok sayıda siyasetçiden de benzer tepkiler gelirken, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak uyarılmıştı.

ŞİİR NE DİYOR?

Erdoğan'ın okuduğu Aras türküsünde şu ifadeler yer alıyordu:

“Aras'ı ayırdılar
Kum ile doldurdular;
Ben senden ayrılmazdım
Zor ile ayırdılar,
Ay Lâçin, can Lâçin,
Men sene kurban Lâçin”

“Aras’ı ayırdılar” ifadesi, İran’da kalan Azeri Türklerinin yaşadığı bölgeleri işaret ediyordu. İranlı siyasetçiler, şiirle dolaylı da olsa toprak bütünlüklerinin hedef alındığını öne sürüyordu.