Tecavüzle suçlanan CHP'li kadın eyleminde

‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut K.'nın “Kadına şiddete hayır” eylemlerinde en önde yer aldığı fotoğrafı ortaya çıktı. Umut K.'nın tacizin yaşandığı iddia edilen günden 5 gün sonra da partisinin kadına şiddete karşı düzenlediği etkinlikte kırmızı şemsiye dağıttığı öğrenildi. 

Tecavüzle suçlanan CHP'li kadın eyleminde

CHP’de Maltepe ilçe yöneticisi Umut K’nın bir kadını taciz ettiği iddiasıyla tutuklanmasının ardından tartışmalar sürüyor.

Olay, CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş'ın sosyal medya hesabından yaptığı “Sessiz kalamam” şeklindeki paylaşımıyla patlak verdi. Yarkadaş, CHP il yönetimi Umut K’nın partiden ihracı için girişim başlatıldığını duyurdu. İddiaya göre İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olayı örtbas etmeye çalıştı. Gençlik kolları hadiseyi kınamak istedi. Kaftancıoğlu izin vermedi. Yarkadaş'ın mağdurenin ifadelerini görüp sosyal medyadan açıklama yapması üzerine Kaftancıoğlu, Yarkadaş’ı sov yapmakla suçladı.

Diğer yandan Sultangazi’de de bir kadının CHP’li yöneticinin tacizine uğradığı, eski ilçe sekreterinin konuyu il yönetimine aktardığı ancak hiçbir cevap alamadığı öne sürüldü.

Maltepe olayı konuşulurken bu sefer CHP Avcılar ilçe eski üyesi Özlem H., CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları Yasin I. ve Özgür A.'nın farklı tarihlerde ahlâksız tekliflerine maruz kaldığını iddia etti. Canan Kaftancıoğlu, Özlem H.'ye hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Kaftancıoğlu “Bana bir ulaşma olmadı” dedi. Kaftancıoğlu "birtakım operasyonlar olduğunu düşünmüyor değilim" ifadelerini kullandı.

‘BELGELERİM ORTADA’

Taciz edildiğini öne süren Özlem H., iddiasının arkasında olduğunu söyledi. Türkiye gazetesinden Mahmut Özay'a konuşan Özlem H., Canan Kaftancıoğlu ve Genel Merkez’e gönderdiği e-Mail’leri göstererek, şunları söyledi: “İki defa tacize maruz kaldım. Yanındaki adamların tacizci olduğunu söyledim. Beni dinlemediler. Bu kirli işlerden dolayı partimden istifa ettim. 2018'den beri olayı gündeme getiriyorum ve bütün şikâyet mesajlarım ortada. Şimdi kumpas diyerek beni sindirmeye çalışıyorlar. Âdeta beni linç ediyorlar. Beni savcılığa şikâyet etmişler. Hem suçlular hem güçlüler. Canan Kaftancıoğlu 'Kimse bana ulaşmadı' diyor. Öyle bir durum yok. Ben şikâyet mail’lerimi partinin bütün kademelerine attım. Hepsi de olayı biliyordu. Canan Hanım duruma çok üzüldüğünü, beni il başkanlığına davet edeceklerini söyledi. Ancak daha sonra arayıp sormadılar. Aradığımda cevap vermediler. En sonunda ben gittim.

‘TACİZLE DALGA GEÇTİLER’

Ama tacizi, dalga konusu yaptılar. Yalanlarla olayı itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Her şeyi bildikleri hâlde üç maymunu oynadılar. Pes doğrusu. Partizanlıkla tacizlerin üstü örtülmeye çalışılıyor. Biz CHP'ye emek vermiş bir aileyiz. Yıllardır herkes nasıl çalıştığımı bilir, neler yaşadığımı da... Ben seçim zamanı 100 bin konut mağdurundan oy getirdim. Şimdi bana bu davranışla oy mu isteyecekler onlardan?”

‘KADINLARI FALAN SAVUNMUYORLAR’

Özlem H. "Canan Kaftancıoğlu, kadınları falan savunmuyor. CHP'de partizanlık yapılıyor, bu tacizlerin üstü örtülmeye çalışılıyor. Her partide suç işleyenler olur. Siyasi partiler suç işleyenleri yargıya bildirip hesap vermesini sağlamak mecburiyetindedir" ifadelerini kullandı.

KADIN EYLEMİNDE EN ÖNDE

Öte yandan, Hürriyet gazetesinden Özgür Altuncu'nun aktardığına göre, ‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut K., “Kadına şiddete hayır” eylemlerinde en öndeydi. Partisinin düzenlediği bir protesto gösterisinde ‘Ahlaksızlığınızı aklayamayacaksınız... #Birkeredenbirşeyolur’ yazılı pankart taşıyan Umut K. son olarak 25 Kasım’da (Tacizin yaşandığı iddia edilen tarihten 5 gün sonra) ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında partisinin düzenlediği etkinlikte kırmızı şemsiye dağıtmıştı. 23 yaşındaki Z.Y., geçen hafta savcılığa verdiği ifadesinde, “Kendisiyle bir ara birlikte çalışmıştık. 20 Kasım’da bir kafeye oturduk, yarım saat sonra ben kalkmak isteyince izin vermedi. Saçımdan sürükleyip tuvalete götürdü, tekme tokat darp etti ve cinsel saldırıda bulundu” demişti.