Tecavüzle suçlanan HDP Mİlletvekili Çelik partisinden istifa etti

HDP'nin seçim çalışmaları sırasında bir kadına tecavüz ettiği iddiasıyla gündeme gelen Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in partiden istifa ettiğini duyurdu. Öğretmen eşi Ebru Işık'a şiddet uygulayan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık hakkında da dün "eşe karşı kasten yaralama" suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Tecavüzle suçlanan HDP Mİlletvekili Çelik partisinden istifa etti

HDP'den yapılan yazılı açıklamada, "Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekedeki iddialar, haziran ayının sonunda Meclis Grup Yönetimimizin gündemine gelmiştir. Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz, Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir" denildi.

PARTİDEN İSTİFA ETTİ

HDP'den yapılan ikinci açıklamada ise Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in partiden istifa ettiği duyuruldu. HDP, Çelik'in istifa dilekçesine de paylaştı. Çelik, istifa dilekçesinde, 24 Haziran 2018 tarihinde HDP'den Süryani kimliğiyle Mardin milletvekili olarak seçildiğini hatırlatarak, "Bu tarihten itibaren TBMM’de yasama çalışmalarına katıldım ve değişik konularda önergeler sundum. Türkiye Cumhuriyeti’nde başta Süryanilere yönelik olmak üzere birçok konuda yaşanan hukuksuzlukları ve tarihi olayları gündeme getirmeye çalıştım" dedi.

TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığı çalışmaların bazı çevreleri rahatsız ettiğini savunan Çelik, "Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezlekenin TBMM'ye ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22.07.2020 tarihli toplantısının gündemine alındı" dedi.

KOMİSYON ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANACAK

HDP'li Tuma Çelik'in, 24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde Mardin'de seçim çalışmaları kapsamında dernek toplantısına katılan bir kadına tecavüz ettiği iddia edildi. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, kadının şikayeti üzerine Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören fezlekeyi düzenleyerek Meclis'e gönderdi. Meclis Adalet Anayasa Karma Komisyonu, 22 Temmuz Çarşamba günü, partisinden istifa eden Çelik hakkındaki fezlekeyi görüşmek üzere toplanacak.

HDP'Lİ IŞIK HAKKINDA DA 'EŞE ŞİDDET' SORUŞTURMASI

Öğretmen eşi Ebru Işık'a şiddet uygulayan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık hakkında, "eşe karşı kasten yaralama" suçundan soruşturma başlatıldı. Ebru Işık'a hastaneden verilen darp raporu da soruşturma dosyasına girdi. Raporda Işık'ın sol gözünde açılma, morluk, sağ kolunda sıyrık olduğu yer aldı.