‘Tek kullanımlık’ başörtüsü dönemi

Birleşik Krallık'ta (BK) bir hastane vakfı çalışanlarına tek kullanımlık steril başörtüleri vermeye başladı.

‘Tek kullanımlık’ başörtüsü dönemi

Royal Derby Hastanesi, icadın “inanca bağlı giyim kurallarıyla” ameliyathanede bulunma “tutkusu” arasında orta yol bulma ihtiyacının sonucu olduğunu söyledi.

Tek kullanımlık başörtülerinin, genellikle gün boyu giyilen başörtüleründeki enfeksiyon kaygılarına da bir çözüm olduğunu ekledi.

BBC Radio Derby’e konuşan Roslan “Tüm gün aynı başörtüsünü kullanıyordum, elbette ki temiz ve ideal olmuyordu.

Çıkarmak konusunda kendimi rahat hissetmiyordum ve haklı olarak enfeksiyon kontrolü nedeniyle ameliyathaneden çıkarıldım” diye konuştu.

Independent Türkçe’den Sarah Young’ın haberine göre Royal Derby Hastanesi’nde Roslan’a rehberlik eden danışman cerrah Gill Tierney, vakfın Birleşik Krallık’ta tek kullanımlık başörtüsü sağlayarak bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tierney “Bunun ülke çapında ameliyat odalarının etrafını saran gizli, üstüne konuşulmayan bir sorun olduğunu biliyoruz ve bunun resmi olarak ele alındığını zannetmiyorum. Çok pahalı değil ve umarım etkisi muazzam olur” dedi.

Tek kullanımlık başörtülerinin ulusal kapsamda sağlanması umuluyor ama NHS Birleşik Krallık bunun bağımsız vakıflar tarafından sağlanacağını söyledi.

Hastane, başörtülerin ardından sosyal medyada övgü aldı, bir kişi Twitter’da “Müthiş! Böylesine kapsayıcı olmanız çok güzel” diye yazdı.