Tek Suçlu Türk Antrenörü!

Murat Bölükbaşı yazdı...

Tek Suçlu Türk Antrenörü!

A Milli Takım'da Şenol Güneş'le yollarını ayıran TFF, Almanya U21 hocası Stefan Kuntz’la 3 yıllık anlaşma sağlamış. Alman Milli takımıyla ilişkisini kesmek için tekrar Almanya’ya gitmiş, dönüşte resmi sözleşme imzalanacakmış. Hayırlı olsun demeyeceğim, çünkü hiç hayırlı ve güzel bir haber değil! Umarım bu yazılan çizilenler ‘’miş, mış, muş’’ düzeyinde kalır da, Türk Antrenörü olarak daha fazla acı ve utanç duymayız.

Öncesinde parlak bir teknik adamlık kariyeri olmayan, 59 yaşındaki Alman hoca, 2016 yılında Horst Hrubesch’in yerine 21 yaş altı Alman Milli Takımının başına getirildi. O zamana kadar Hrubesch yönetiminde bütün maçlarını kazanan 21 yaş altı Alman Milli takımı Stefan Kuntz yönetiminde kalan 3 maçı kazanarak 2017 UEFA 21 yaş altı futbol şampiyonasını kazandı. Yine 2020-21 sezonunda yapılan organizasyonu Stefan Kuntz yönetiminde kazanan 21 yaş altı Alman milli takımı bu turnuvayı üst üste iki kez kazanma başarısı gösterdi.

Öncelikle belirtmek isterim ki, Ne Alman Milli takımının dünya klasmanındaki başarısı, ne de, U21 yaş altı Alman Milli takımı başarısı Teknik Adam başarısı değildir. Bu başarı, uzun vadeye yayılan planlı, organize, sabır ve titizlikle çalışılmış bir sistem başarısıdır ve bu sistem tüm dünyada Alman Ekolü olarak bilinmektedir. 83 milyon nüfusa sahip Almanya’nın 30 milyon lisanslı sporcusu vardır. Köylerinde, bizim profesyonel takımlarımızda bile olmayan tesis olanaklarıyla eğitimli Antrenörler eşliğinde çok küçük yaştan itibaren Futbol eğitimi almaya başlamakta, Almanya çapında binlerce eğitim ve yetenek gözlem ekipleriyle yetenek havuzunu kaliteli ve geniş tutabilmektedir. Kısacası, Çocuğun spor eğitimine ve sporla buluşmasına verilen önem ve değer, bizde çocuğa verilen eğitim, önem ve değerle mukayese bile edilemez.

Açıkçası ben Stefan Kuntz’un hangi nedenlerle tercih edildiğini çok merak ediyorum. Kuntz’un Milli Takım öncesi Teknik adamlık kariyeri ortadayken ve U21 başarısı da açık bir sistem başarısı olduğuna göre Kuntz neden Türk Milli Takım Teknik Direktörü olarak tercih edilmiştir?

Ümit Milli Takım Teknik Direktörü ve Genç Milli Takımlar sorumlusu Tolunay Kafkas, Stefan kuntz’dan daha az yeterlilik ve güvenilirlikte bir Teknik Adam mı ki, tercih edilmemiştir? Eğer öyleyse Tolunay Kafkas’ın, ‘’ben niye bu makamdayım’’ diyerek, kendini sorgulaması gerekmez mi!

TFF’nin Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin, Alman Milli Takımının bir yaş gurubu Teknik Direktörü’nün Milli Takımlar Teknik Direktörü olmasını acaba nasıl karşılamıştır. Bu tercihi olumlu mu bulmuştur. Çıkıp bu konuda bir fikir beyan etmeyi düşünür mü?

Türkiye’de 23000 Futbol Antrenörü olduğunu gururla ifade eden, ama maalesef Türk Antrenörünün, yalnızlığının, sessiz çığlığının, çaresizliğinin baş müsebbibi olan TÜFAD Başkanı İsmail Dilber, TFF’nin bu tercihini doğru bulmuş mudur; Bu tercih konusunda söyleyecek iki çift sözü var mıdır?

Başta Türk Futbolunun anlı şanlı Teknik Direktörleri! sizin kariyeriniz, bilgi birikim düzeyiniz, Milli ruh ve aidiyetiniz tercih noktasında maalesef ki, Stefan Kuntz’un ‘’yanına bile yaklaşamazken,’’ TFF yönetiminin aldığı bu kararı sessizce kabullenerek içinize sindirebilecek misiniz? Yoksa sizin de söyleyecek iki çift sözünüz olacak mı?

Sayın TFF yetkilileri, belli ki, sizler tarafından ‘’çok düşünülmüş, ince eleyip sık dokunarak’’ karara bağlanmış Türk Milli Takım Komuta makamını, Alman U21 Milli Takımı teknik Direktörüne teslim etmekteki nedenleri kamuoyuyla paylaşacak mısınız? İstirham ediyorum; paylaşın ki, Kamuoyu Türk Futbolunun Çöküş sebebinin Futbolu yönetenlerin mi, yoksa Futbolu öğretenlerin mi sorumlu olduğuna bir kanaat getirsin ki, suç bizdeyse tası tarağı toplayıp terki diyar edelim.